Program Rodzina 500+. Już wstępnie liczą dzieci i kwoty

Czytaj dalej
Fot. Piotr Idem
Jadwiga [email protected]

Program Rodzina 500+. Już wstępnie liczą dzieci i kwoty

Jadwiga [email protected]

Na razie są tylko zapowiedzi. Ustawy nie ma, ale w niektórych gminach już przymierzają się do nowego programu szacując, ile obejmie dzieci.

Wczoraj debatował o tym rząd który chce, by program ruszył 1 kwietnia, ale samorządowcy postulują, by odsunąć wdrażanie nowego zadania o kwartał w obawie, że nie zdążą się przygotować.

- Nie ma na razie żadnych rozporządzeń poza zapowiedziami programu. Nie ma nawet ustawy, a już wielu naszych podopiecznych dopytuje się, kiedy zaczniemy wypłacać - nie ukrywają przedstawiciele miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Sami jeszcze nie wiedzą, czy nowe zadanie spadnie na nich, czy może powstaną w gminach odrębne komórki. Przewiduje się, że pieniądze na obsługę programu da budżet państwa.

- Wiemy dokładnie, ile mamy naszych podopiecznych. Na razie czekamy na rozporządzenia i szkolenia. Nie liczyliśmy, ile jest dzieci w gminie , które będą mogły skorzystać z nowego programu - przyznaje Berta Szuchmilska, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konecku.

Na piątkowej sesji rady gminy Aleksandrów Kujawski skarbnik Marek Buszko ujawnił, że pokusił się o policzenie, ile potrzeba pieniędzy na realizację programu Rodzina 500 + w tej gminie. - W grę wchodzi kwota sześć do siedmiu milionów złotych - powiedział. - Trzeba pamiętać, że pieniądze na to mają pochodzić z budżetu państwa - uściśla Arkadiusz Świątkowski, sekretarz tej gminy. Obawia się jednego: że wytyczne przyjdą zbyt późno, by dobrze przygotować się do wypłat.

- Razem z panem sekretarzem policzyliśmy, ile mamy dzieci w gminie. Wyszło ponad sześćset. Ile ostatecznie zakwalifikuje się, nie wiemy - przyznaje Małgorzata Lewandowska, kierowniczka GOPS w Raciążku.

Wczoraj postanowiono policzyć osoby do 18 roku życia w gminie Zakrzewo. Jest ich 648. Czy wszystkie dostaną pieniądze? - Nie wiemy. Czekamy na rozporządzenia - mówi Jan Bąk, zastępca wójta.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.