Patryk Drabek

Prokurator chce kasacji wyroku w sprawie zawalenia się hali MTK

Do katastrofy budowlanej na terenie MTK doszło 28 stycznia 2006 r. Zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych Fot. Karina Trojok Do katastrofy budowlanej na terenie MTK doszło 28 stycznia 2006 r. Zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych
Patryk Drabek

Sąd Apelacyjny uniewinnił członka zarządu MTK Bruce’a R. z Nowej Zelandii. Teraz prokurator w kasacji domaga się uchylenia tej części wyroku. Zdaniem prokuratury, oskarżony Bruce R. wiedział o tym, jakie są zagrożenia.

Prokurator złożył kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie katastrofy budowlanej na terenie MTK. Wyrok ten zapadł 21 września 2017 roku.

- W części, w której sąd uniewinnił oskarżonego członka zarządu spółki MTK od zarzutu nieumyślnego spowodowania katastrofy - poinformowała wczoraj Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Chodzi o członka zarządu spółki MTK, Bruce’a R. z Nowej Zelandii.

Przypomnijmy: 17 czerwca 2016 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał oskarżonego za winnego nieumyślnego spowodowania katastrofy i wymierzył mu karę 3 lat więzienia. Sąd Apelacyjny w Katowicach, rozpoznając apelację od tego wyroku, uniewinnił oskarżonego.

W kasacji prokurator domaga się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 21 września 2017 roku właśnie w części dotyczącej uniewinnienia członka zarządu spółki MTK, Bruce’a R.

- Zdaniem prokuratury, Sąd Apelacyjny w Katowicach niezasadnie uznał, że oskarżony nie może ponieść odpowiedzialności karnej za zawalenie się hali, gdyż działał w usprawiedliwionym błędzie wyłączającym jego winę - przekazała prokurator Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Katowicach. - Prokurator w kasacji podniósł, że takim ustaleniom sądu przeczą zgromadzone dowody, jak również zasady doświadczenia życiowego i logicznego rozumowania, a sąd w tym zakresie dokonał dowolnej oceny dowodów - dodaje prokurator Zawada-Dybek.

Zdaniem prokuratury, oskarżony wiedział o tym, jakie są zagrożenia wynikające z tego, że na dachu budynku zalega śnieg.

W dalszej części:

 • O czym jeszcze wiedział oskarżony
 • Dlaczego doszło do katastrofy budowlanej
 • Ile lat trwał proces przed Sądem Okręgowym
Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.