Piotr Polechoński

Prokurator IPN z Koszalina zbada nieznane groby w Treblince

Prokurator IPN z Koszalina zbada nieznane groby w Treblince   Fot. archiwum
Piotr Polechoński

Na nieznane, prawdopodobnie masowe groby natrafiano na terenie niemieckiego, nazistowskiego obozu pracy w Treblince. Teraz zostaną sprawdzone w ramach międzynarodowego śledztwa, które od jakiegoś czasu prowadzi koszalińska Delegatura IPN. - Dużo wskazuje na to, że może okazać się konieczna ekshumacja - mówi prokurator Krzysztof Bukowski.

Nazwą „obóz w Treblince” określa się dziś niemiecki kompleks obozowy, który w czasie II wojny światowej składał się z dwóch obozów: pracy i zagłady. Mieścił się on w lasach nad Bugiem i łącznie zamordowanych tutaj zostało około 900 tysięcy ludzi, głównie Żydów przywożonych niemal z całej Europy. Jednak pomimo, że historia nazistowskiego obozu w Treblince jest powszechnie znana, nigdy nie przeprowadzono rzetelnego śledztwa, zgodnego ze wszystkimi koniecznymi procedurami.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.