Prokuratura w Katowicach: Prezes NIK ujawniał pytania w konkursach na stanowiska w NIK

Czytaj dalej
Fot. X-News

Prokuratura w Katowicach: Prezes NIK ujawniał pytania w konkursach na stanowiska w NIK

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach skierowała wnioski o uchylenie immunitetów prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i szefa klubu PSL Jana Burego. Prokurator: Krzysztof Kwiatkowski wyjawiał pytania konkursowe przed egzaminem na stanowiska kierownicze. Jeden z kandydatów miał nawet otrzymać od prezesa NIK prezentację, z której miał się uczyć przed konkursem. Roman Gietych ocenia: Prokuratura w Katowicach najbardziej pisowska od zawsze chce uchylenia immunitetu szefowi NIK. Za co? Bo chciał mieć wpływ na obsadę w NIK.

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach podejrzewa ustawianie konkursów w centrali i delegaturach NIK, w związku z czym będzie wnioskować o uchylenie immunitetów prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz szefa klubu PSL Jana Burego - podał portal TVN24.

Szef NIK wpływał na wyniki konkursów na wicedyrektora delegatury Izby w Rzeszowie oraz dyrektora delegatury w Łodzi. Jan Bury miał natomiast w 2013 r. zabiegać u byłego prezesa NIK Jacka Jezierskiego o to, by ówczesny wiceprezes Izby wygrał konkurs na dyrektora delegatury w Rzeszowie.

W piątek przed siedziba Prokuratury Apelacyjnej odbyła się konferencja, podczas której prokurator Leszek Goławski, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, poinformował wprost, że Krzysztof Kwiatkowski wyjawiał pytania konkursowe przed egzaminem na stanowiska kierownicze. Jeden z kandydatów miał nawet otrzymać od prezesa NIK prezentację, z której miał się uczyć przed konkursem.

- Nie było żadnej bezstronności. Nie zapominajmy, że NIK to instytucja wysokiego zaufania publicznego - powiedział Leszek Goławski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

Śledczy chcą postawić Kwiatkowskiemu cztery zarzuty niezgodnego z prawem wpływania na przebieg konkursów w centrali i delegaturach Najwyższej Izby Kontroli. Prokuratura Generalna już wystąpiła z wnioskiem o uchylenie Kwiatkowskiemu immunitetu. Prezes NIK chwilę po wniosku Prokuratury Generalnej sam zrzekł się immunitetu.

Zarzuty stawiane przez prokuraturę dotyczą nieprawidłowości przy przeprowadzaniu konkursów w delegaturach oraz centrali Najwyższej Izby Kontroli. Kwiatkowskiemu śledczy chcą postawić cztery zarzuty. - Związane z obsadą stanowisk w NIK, chodzi o wpływanie na przebieg konkursów na dyrektora delegatury NIK w Rzeszowie oraz Łodzi, a także wiceszefa delegatury w Rzeszowie i wicedyrektora centrali NIK w departamencie środowiska. Działania Kwiatkowskiego były przekroczeniem jego uprawnień, jako szefa NIK. Jego działania zmierzały m.in. do dyskredytowania innych kandydatur w konkursach – tłumaczy Goławski.

O wpływanie na przebieg konkursów jest też oskarżany Bury. Posłowi śledczy chcą postawić trzy zarzuty.

- Związane z nakłanianiem funkcjonariuszy publicznych do przekroczenia uprawnień i podjęcia działań polegających na wywarciu wpływu na członków komisji konkursowych – powiedział w piątek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Zdaniem śledczych Bury miał mieć wpływ na wybór szefa delegatury NIK w Rzeszowie, a także miał wpływać na wyniki kontroli NIK na terenie gminy Chmielnik w województwie podkarpackim.

Dowody w sprawie?

- Przede wszystkim podsłuchy, zatwierdzone przez sąd, z których wynika, jakie były relacje między tymi osobami, dotyczyły i szefa NIK i posła PSL i innych osób – dodaje Goławski.

Co na to prezes NIK?

Pragnę szybkiego wyjaśnienia sprawy. Dlatego jeśli Prokurator Generalny skieruje stosowny wniosek do Marszałek Sejmu, wówczas sam wystąpię z prośbą o uchylenie mi immunitetu. Szanując Najwyższą Izbę Kontroli, kierując się nadrzędnym interesem dobra publicznego, przekazałem nadzór nad wszystkimi kontrolami moim zastępcom. Postanowiłem też wyłączyć się z wszelkiej aktywności zewnętrznej, w tym także z uczestniczenia w posiedzeniach komisji sejmowych oraz z prac w Kolegium NIK, po to aby wyjaśniana przez prokuraturę sprawa i towarzysząca jej dyskusja nie rzutowały na codzienną pracę Najwyższej Izby Kontroli - napisał w specjalnym oświadczeniu Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

OŚWIADCZENIE PREZESA NIK KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO:

Katowicka prokuratura od dwóch lat wyjaśnia sprawę niektórych konkursów na stanowiska dyrektorów departamentów i delegatur. Jak informuje prezs NIK, żaden z pracowników NIK nie ma przedstawionych zarzutów. Nikt z kontrolerów nie jest o nic podejrzany.

- Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że nowi dyrektorzy i wicedyrektorzy delegatur i departamentów NIK zwyciężyli w konkursach przeprowadzonych zgodnie z ustawą i wewnętrzną procedurą. Wybrani zostali najlepsi kandydaci dla poszczególnych jednostek - infrmuje prezes Kwiatkowski.

Prezes Kwiatkowski wyjaśnia że w trakcie trwania konkursów pojawiały się różne trudności.

- Czasem wręcz, w nielicznych przypadkach, musieliśmy - oczywiście w zgodzie z przepisami prawa - konkurs unieważniać. Np. wtedy gdy zgłaszał się jeden kandydat nie prezentujący się szczególnie dobrze przed komisją, albo gdy wśród kandydatów nie było osoby, zdolnej do udźwignięcia problemów wewnętrznych w danej delegaturze czy departamencie i wyraźnie rysowała się potrzeba, aby taką jednostką pokierował doświadczony kontroler, ale wywodzący się z innej delegatury czy departamentu - informuje prezes NIK.

Tak stało się np. w Łodzi czy Lublinie, gdzie potrzeba sięgnięcia po kontrolera z innej jednostki wystąpiła jeszcze podczas kadencji poprzedniego Prezesa NIK. Nowi dyrektorzy w tych miejscowościach - wieloletni pracownicy NIK, wybrani zgodnie z prawem, spełniający wszystkie wymogi formalne - okazali się być świetnymi menedżerami, którzy uporządkowali sytuację w podległych im jednostkach.

Na wieść o postępowaniu Prokuratury Apelacyjnej zareagował Roman Giertych, kandydat na senatora w okręgu podwarszawskim.

- Prokuratura w Katowicach najbardziej pisowska od zawsze chce uchylenia immunitetu szefowi NIK. Za co? Bo chciał mieć wpływ na obsadę w NIK (pisownia oryginalna - przyp. red.) - napisał Giertych.

OŚWIADCZENIE PREZESA NIK KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO:


*Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
*Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
*Sosnowiec lepszy od Katowic. Ulica Małachowskiego bardziej zabawowa niż Mariacka
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Gdzie jest Basia, która jako dziecko zaginęła 15 lat temu? Rodzice wciąż szukają

Komentarze

18
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Rolowany

Ustawiono przetargi gdy prezydentem był Krystian na WSI i gdy łupiono kierowców w 2013 roku a teraz tam handlują gruntami pod budowę domków jednorodzinnych czego NIK nie sprawdza.... jak tych inwestycji w obiekty sportowe za rządów PO co trwały latami

nana

"Roman Gietych ocenia: Prokuratura w Katowicach najbardziej pisowska od zawsze chce uchylenia immunitetu szefowi NIK. Za co? Bo chciał mieć wpływ na obsadę w NIK."- pisowska prokuratura? Przypominam, że od 8 lat rządzi PO i jeśli chciałaby coś zrobić z "pisowską" prokuraturą to dawno by zrobiła. A Panu zalecam leczenie się z fobii.
Po drugie, "chciał mieć wpływ na obsadę" - ano chciał, upychając swoich pociotków.

kadrowa

Szkoda że nikt Nie wygrzebie ustawionego naboru na głównego specjalistę ds kontroli w ZIKICIE. Wyplynely pytania wraz z odpowiedziami z polecenia Marcinko po to aby wygrał jedyny slusszny kandydat pan Krzysztof R.Mam dowody w sprawie ale czy kogoś to wzruszy? Tak dzieje się w całym kraju.

ela

Niezależność prokuratury to fikcja. Lech Kaczyński wybrał prokuratora generalnego i widać gołym okiem, której formacji on sprzyja. Rozdzielenie prokuratury od rządu to największy błąd polityczny PO. Pisowscy prokuratorzy wykańczają kolejno wszystkich wybitnych polityków PO.

wszystkich trafil

obluda , hipokryzja i populizm wszedzie .

GENT

Kwiatkowski jako najuczciwszy oraz spoza UKŁADU jest piętnowany publicznie za wykryte afery związane z komputeryzacją agend rządowych,za SKOKI które jako pierwszy wskazał do odstrzału .JEST TO INTERES POLITYCZNY PIS oraz PO,w związku z wyborami a także SEREMETA ,który ciąży nad prokuraturą od 2010 r jak czarny zbędny kleks co dobitnie świadczy o kamieni kupie.

awwww

https://www.youtube.com/watch?v=O1EMbXWoHAA

Wał-koń

.......Prezes NIK ujawiał pytania.....Roman Gietych ocenia:.....To cytaty z artykułu najbardziej opiniotwórczej szmaty zwiącej się Dziennikiem Zachodnim (Западная газета).
Czemu redakcja zatrudnia absolwentów przedszkoli? Inni powyjeżdzali kopać kartofle u bauera?

Jozef

JAK WYGRAŁA MŁODA ENERGICZNA KOBIETA
MIAŁA TYLKO JEDNA WADE
BYŁA NIE Z UKŁADU
KONKURS ROZPISANO PONOWNIE??
WYGRAŁ SPRAWDZONY???
CZY CBA INTERESUJE SIE TA SPRAWA
UZYSKAŁA NAJLEPSZE WYNIKI W TESTACH

ah

Ciekawe czy zrobią kontrolę w prokuraturze apelacyjnej? Jak myślicie? :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.