Propozycje w sprawie TK za kilka tygodni [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Damian Witek

Propozycje w sprawie TK za kilka tygodni [wideo]

Damian Witek

Specjalny zespół powołany przez marszałka Sejmu ma za kilka tygodni przedstawić propozycje kompromisu ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie prof. Jan Majchrowski, przewodniczący specjalnego zespołu, który ma przedstawić kompromisowe propozycje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, zapowiedział, że efekty pracy komisji powinniśmy poznać w ciągu najbliższych kilku tygodni. - Efektem pracy zespołu ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego będzie dokument zawierający merytoryczną propozycję rozwiązania sporu wokół TK - poinformował.

Politycy opozycji sceptycznie podchodzą do tych zapowiedzi. Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej, powiedziała dla Agencji Informacyjnej Polska Press, że jest to próba grania na czas, a nie sposób rozwiązania problemu. - Mamy wrażenie, że jest to zespół prawników związanych z PiS - dodała.Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że wystarczy przestrzegać wytycznych Komisji Weneckiej, jak wyjść z kryzysu konstytucyjnego, i nie potrzeba dodatkowej komisji, która jest upolityczniona.

- Powinniśmy zebrać się klubami i starać się dogadać wewnątrz - powiedział dla AIP Marek Jakubiak z klubu Kukiz’15.

9 marca TK orzekł, że nowelizacja ustawy autorstwa PiS, zmieniająca tryb jego pracy, jest niezgodna z konstytucją. Takiego samego zdania jest Komisja Wenecka, która badała sprawę na wniosek szefa MSZ. Z kolei rząd stwierdził, że uchwała TK z 9 marca jest nieważna, gdyż została podjęta z pominięciem uchwalonej w grudniu ustawy. Rząd odmawia publikacji marcowego wyroku trybunału.

Damian Witek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.