Proste ekologiczne zmiany naszego codziennego życia

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Proste ekologiczne zmiany naszego codziennego życia

Materiał informacyjny

W życiu codziennym wystarczy wprowadzić kilka niewielkich zmian, by wspólnymi siłami spowolnić szkodliwy proces zmian klimatycznych.

W ekologicznym życiu codziennym warto kierować się filozofią zero waste, która polega przede wszystkim na ograniczaniu zakupu i użycia zbędnych rzeczy. Jeśli jednak podejmiemy decyzję, że chcemy coś wykorzystać, warto używać tego do samego końca, czerpiąc maksymalne korzyści i w razie potrzeby najpierw starać się to coś naprawić, zanim dany produkt zostanie przekazany do recyklingu (zgodnie z duchem zero waste zużytych produktów bezmyślnie się nie wyrzuca). Znakomitym wstępem do tej filozofii jest mniej radykalna doktryna less waste, która skupia się nie tyle na zerowej produkcji odpadów, ile jedynie na znacznym jej ograniczeniu.

Kierując się duchem less waste, warto pochylić się nad naszymi codziennymi zakupami spożywczymi, w czasie których nie będziemy kupować nadprogramowych produktów, a te zakupione będziemy maksymalnie wykorzystywać. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa na całym świecie marnowane jest corocznie około 1 mld 300 mln ton żywności, co odpowiada 1/3 rocznej produkcji jedzenia na świecie. W Polsce według raportu Najwyżej Izby Kontroli co roku marnuje się ok 5 mln ton żywności, a największy udział w tym procesie mają gospodarstwa domowe wyrzucające zepsute i przeterminowane produkty. Warto pamiętać, że produkty posiadające datę przydatności do spożycia w przeciwieństwie do produktów posiadających datę ważności po przekroczeniu owej daty nadal nadają się do konsumpcji.

W trakcie zakupów pamiętajmy o tym by, zamiast jednorazowych reklamówek, stosować własne torby materiałowe wielorazowego użytku ograniczając w ten sposób produkcję plastiku, który w przypadku reklamówek rozkłada się około 400 lat. Dobrą decyzją będzie również rezygnacja z użycia popularnych „zrywek”, które zwykle znajdziemy na działach oferujących warzywa i owoce, które możemy zapakować luzem do naszego koszyka. Możemy również korzystać z własnych materiałowych woreczków wielorazowego użytku. Zwróćmy również uwagę na sposób pakowania produktów, rezygnując z tych, które posiadają nadmierną ilość plastiku w opakowaniu oraz korzystajmy z systemu kaucyjnego, dzięki czemu firmy mogą ponownie wykorzystać oferowane przez siebie opakowania.

Według uśrednionych norm do właściwego funkcjonowania człowiek potrzebuje spożyć codziennie minimum 2 litry wody pitnej. Łatwiejszą, tańszą, a przede wszystkim bardziej ekologiczną alternatywą dla wody sprzedawanej w plastikowych butelkach jest dostarczanie organizmowi wody przy pomocy butelki wielorazowego użytku. Woda dostarczana przez wodociągi w każdym polskim mieście jest zdatna do picia, aczkolwiek jeśli mamy wątpliwości co do jej jakości, możemy skorzystać z butelki wielorazowej z odpowiednim filtrem, który będzie ją oczyszczał. Warto pamiętać o tym, że wówczas nie tylko nie produkujemy zbędnego plastiku, ale również oszczędzamy. Litr wody butelkowanej kosztuje ok. 1 złotówki, podczas gdy 1 litr wody kranowej to wydatek rzędu 0,015 złotego.

Aby nosić modne, wygodne i dobre jakościowo ubrania nie musimy regularnie odwiedzać centrów handlowych. Zamiast tego możemy zdecydować się na zakupy w second-handach lub przy użyciu platform internetowych, które pozwalają sprzedawać i wymieniać ubrania, których nie będziemy już nosić. Dzięki temu możemy łatwo uzupełnić swoją garderobę bez konsekwencji dla planety. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowych ubrań ze sklepowej wystawy warto pamiętać o tym, że wyliczona przez firmę ASKET produkcja jednej koszulki generowała 1,89 kg CO2, a także zużywała 35 metrów sześciennych wody oraz 44 mJ energii elektrycznej.

Poruszając się w sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania, warto pomyśleć o postawieniu na rower albo na spacer. Taka decyzja wpłynie korzystnie nie tylko na emisję CO2, ale także na nasze zdrowie i sylwetkę. Dla dobrego samopoczucia człowieka, jego zdrowia oraz utrzymania prawidłowej wagi wskazane jest wykonywanie codziennie około 10 tysięcy kroków, co w przybliżeniu daje odległość około 5 kilometrów.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.