Prostytucja wśród dzieci także w Świeciu i okolicach

Czytaj dalej
Fot. archiwum Polska Press
Agnieszka Romanowicz

Prostytucja wśród dzieci także w Świeciu i okolicach

Agnieszka Romanowicz

Prostytucja wśród dzieci także w Świeciu i okolicach. Głównie dziewczęta mają na koncie poważne przestępstwa.

Wynika to z analizy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu, która wydaje dzieciom tzw. orzeczenia o niedostosowaniu społecznym oraz zagrożeniu tym zjawiskiem. W 2016 roku Poradnia wystawiła 46 orzeczeń o wysokim prawdopodobieństwie zejścia na złą drogę oraz 17 już to stwierdzających.

Ośmiu uczniów z drugiej grupy uczy się w szkołach ponadgimnazjalnych, siedmiu w gimnazjach, a dwóch w szkołach podstawowych powiatu świeckiego.

- Osoby z orzeczeniem o niedostosowaniu społecznym mają na koncie poważne przestępstwa, a zagrożone: ucieczki z domu, uzależnienia - wylicza Hanna Jurek, dyrektor PPP w Świeciu.

Zwraca przy tym uwagę, że 3/4 dzieci z takimi problemami stanowią dziewczęta oraz że nie wywodzą się one tylko z tzw. rodzin dysfunkcyjnych, np. dotkniętych alkoholizmem.

- Ucieczka z domu, prostytucja, życie na melinie... takie problemy stwarzają też dziewczęta z tzw. dobrych domów - mówi Hanna Jurek.

Orzeczenie o niedostosowaniu społecznym ma im pomóc wrócić na dobrą drogę. - Uruchamia ono cały system pomocy - podkreśla Hanna Jurek. - Zaangażowane są nie tylko szkoły. Młody człowiek zostaje objęty socjoterapią, podczas której uczy się przyjęcia ogólnie akceptowalnych zasad. Umożliwiamy też terapie indywidualne, a czasem zalecamy odseparowanie ucznia od demoralizującego środowiska. Mamy szereg sposobów, żeby pomóc młodzieży wyjść z kłopotów i często udaje się to z tak nieprawdopodobnym skutkiem, że sami jesteśmy zaskoczeni.

Zagrożeni są zwłaszcza gimnazjaliści. - 13, 14 lat - uściśla pani dyrektor. - W tym wieku opinie rodziców przestają się liczyć, najważniejsza jest przynależność do jakiejś grupy. Można trafić na niebezpieczny grunt.

Agnieszka Romanowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.