Przebadali ponad 4 tysiące mieszkańców [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Programu
Alicja Kalinowska

Przebadali ponad 4 tysiące mieszkańców [zdjęcia, wideo]

Alicja Kalinowska

Właśnie zakończyła się realizacja programu zdrowotnego, który był realizowany w powiecie wąbrzeskim. Z badań profilaktycznych skorzystało kilka tysięcy mieszkańców.

W pierwszych konsultacjach wzięło udział 4.463 mieszkańców. Natomiast w kolejnym etapie czyli badaniach uczestniczyło 3.912 osób. U niektórych wykryto nowotwory. Są w trakcie leczenia onkologicznego - mówi Violetta Frączek, kierownik wydziału zdrowia w starostwie.

Niektórzy pacjenci pomimo złych wyników zrezygnowali z dalszej diagnostyki. - Ich strach, przed chorobą, był tak duży, że lekarzom nie udało się tych pacjentów przekonać do dalszej diagnostyki. Są to na szczęście jednostkowe przypadki - dodaje kierownik Frączek.

Projekt zakładał szeroką diagnostykę

Zanim program ruszył do prawie 11 tysięcy mieszkańców trafiły zaproszenia. Mogli się przebadać w kierunku raka płuc, piersi, gruczołu krokowego i jelita grubego. W diagnozowaniu brały udział wszystkie ośrodki zdrowia. Wśród zdiagnozowanych chorób przeważał rak piersi. Wykryto go u kilkudziesięciu kobiet.

W ramach tego samego programu odbywały się zajęcia fitness i nordic walking w każdym sołectwie i Wąbrzeźnie. Wśród osób, które brały udział we wspólnych ćwiczeniach była m.in. Katarzyna Chanadzel. - Zależało mi na tym, aby poprawić swoją kondycję. Zajęcia były bezpłatne, a to również było ważne - mówił mieszkanka Książek.Create your own infographics

Zadbali również o sprawność

Aby zajęcia mogły się odbywać każde sołectwo zostało wyposażone w odpowiedni sprzęt. Zostały zakupione m.in. kije do nordic walking i maty do ćwiczeń. - W każdym sołectwie stanęły również siłowania na świeżym powietrzu. Natomiast w Wąbrzeźnie udało nam się wybudować 11 takich siłowni - wylicza Violetta Frączek. Udało się również w całym powiecie postawić stojaki dla rowerów.

W ostatnim czasie natomiast odbyły się spotkania w ramach Akademii Seniora. Miały one charakter wieczorków tanecznych. W każdym z nich brało udział po kilkadziesiąt osób. Podczas spotkania uczestnicy przeszli szybki kurs tańca, wysłuchali prelekcji lekarza na temat chorób nowotworowych.

Uczestnicy programu mieli również możliwość udziału w zajęciach kulinarnych ze zdrowego żywienia. Do każdej świetlicy został zakupiony sprzęt AGD: parowar, szybkowar, sokowirówka do soków i blender. Dzieci i młodzież natomiast uczestniczyli w specjalnych zajęciach poświęconych zdrowemu żywieniu. Łącznie w całym powiecie odbyło się ponad 900 godzin podczas których uczniowie nauczyli się m.in. układać zdrowy jadłospis, poznali także piramidę żywienia.Dzięki programowi zostały również wybudowane nowe place zabaw: w Wąbrzeźnie nad jeziorem oraz w Szczuplinkach, Dębowej Łące, Bielawach i Wałyczu.

Projekt pt: „Kompleksowe działania z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki chorób nowotworowych z zapewnieniem wysokiego stopnia zgłaszalności na badania w Powiecie Wąbrzeskim” był finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wartość całego projektu to ponad 4 mln zł.

Alicja Kalinowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.