Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka Fot. Polska Press/archiwum
Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku:

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka
Grzegorz Gałasiński

Piątek

Sukces 500+! GUS poinformował, że w I półroczu 2017 roku urodziło się nam 200 tysięcy dzieci, o ponad 14 tysięcy więcej niż przed rokiem. A tymczasem w Łodzi… Mamusia rzuciła 8-miesięcznym synkiem w ojca. Tatuś nie złapał dziecka, które uderzyło głową o komodę. Pewnie tatuś nie jest dobrym materiałem na bramkarza. Jak donosi rmf24, rodzicom postawiono zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Na szczęście obrażenia malucha okazały się niegroźne. Przy takich rodzicach dobrze mieć twardą głowę i niełamliwe kości.

*

Według Centrum Badania Opinii Społecznej 34 procent badanych Polaków uważa, że ludzie tacy jak oni mają wpływ na sprawy kraju. Pozostałe 66 procent aż tak daleko posuniętą naiwnością nie grzeszy.

Sobota

Nad ranem, po tym jak Senat przegłosował ustawę o Sądzie Najwyższym, protestujący w tłumie Mateusz Kijowski próbował odjechać sprzed Sejmu. Ludzie zablokowali mu przejazd, krzycząc „złodziej!” i „zapłać alimenty!”. Pomyśleć, że jeszcze niedawno na wezwanie szefa KOD tłumy zapełniały ulice i place polskich miast. Teraz w jego obronie musiało stanąć kilku policjantów. Sic transit gloria mundi, tak przemija chwała ziemska!

*

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka
Freeimages.com

Kierowcy, którzy podczas jazdy korzystają z telefonu, natychmiast utracą prawo jazdy - zapowiedział włoski wiceminister Infrastruktury i Transportu Riccardo Nencini. Gdyby w Polsce zastosować podobny przepis, samochodowy ruch na drogach i ulicach zamarłby niemal całkowicie. To z kolei groziłoby bankructwem Orlenu. Chyba z tego powodu polską policję drogową widać wyłącznie w telewizji, gdzie w specjalnych programach policjanci dzielnie walczą z piratami.

Niedziela

Na czas zawodów The World Games we Wrocławiu Kaufland urządził sklep w wielkim namiocie. Ceny produktów zostały tam zaokrąglone do jednego złotego, żeby nie było kłopotów z drobnymi. Klienci są tym uproszczeniem zachwyceni - podało Radio Zet. Kasjerki chyba też. A w ogóle bicie monety o nominale 1 grosz zwykle kosztuje więcej, niż można za nią kupić. W czasach PRL zasłynął przedsiębiorczy mieszkaniec Częstochowy, który groszówki przebijał na medaliki z Matką Boską i w sezonie pielgrzymkowym sprzedawał pod Jasną Górą z niezłą przebitką.

Poniedziałek

Umberto Bossi, twórca włoskiej partii Liga Północna, został skazany za defraudację. Ma pójść do więzienia na dwa i pół roku za to, że sprzeniewierzył ponad 56 milionów euro. Wiadomość ta ma pozytywny wydźwięk dla Polaków; po 1989 roku w naszej ojczyźnie żaden przywódca partyjny ani inny czołowy polityk nie został skazany na odsiadkę za złodziejstwo i inne machloje, co jest oczywistym dowodem na to, że nasi politycy są kryształowo uczciwi. Niech Bóg ma nas w swojej opiece!

Wtorek

Okręt wojenny USS Thunderbolt w towarzystwie innych jednostek amerykańskiej marynarki wojennej pływał sobie w północnym rejonie Zatoki Perskiej. W tym czasie zbliżyła się do niego irańska, czyli perska, łódź patrolowa, co było wyjątkowo bezczelnym postępkiem, gdyż jak wiadomo, Zatoka Perska to wewnętrzny akwen morski USA. Ponieważ Persowie zignorowali ostrzeżenia, amerykański okręt wystrzelił flary ostrzegawcze, potem zagwizdał, w końcu litościwie ograniczył się do oddania strzałów w wodę, choć mógł po prostu zatopić natręta. Tak jak w 1988 krążownik USS Vincennes zestrzelił w tamtym rejonie samolot Airbus irańskich linii lotniczych, który z 290 osobami na pokładzie bezczelnie leciał z Bandar-e Abbas w Iranie do Dubaju. Nie może tak być, że Persowie bez zgody USA korzystają z wód i przestrzeni powietrznej Zatoki Perskiej.

Środa

Najlepsza wiadomość tygodnia. Poznańska policja zatrzymała rowerzystę, który 3 lipca jadąc na rowerze alejką parku wyminął kobietę, następnie zsiadł z roweru i z całej siły kopnął ją w plecy. Ofiara upadła. Napastnik wsiadł na rower, a kiedy przejeżdżał obok leżącej, uderzył ją w głowę. Chwilę później kopnął 76-latka, który padając złamał obie ręce. Najlepszą wiadomością roku 2017 będzie szybki i surowy wyrok na zwyrodniałego gnoja.

*

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka
Adam Guz

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pozbawił ukraińskiego obywatelstwa Micheila Saakaszwilego, byłego prezydenta Gruzji i swego byłego sojusznika. Wcześniej panowie się pokłócili. W sumie jeden wart drugiego. Saakaszwili wrócił do siebie, czyli do USA, skąd przed laty udał się do Gruzji, żeby zostać jej prezydentem. W okresie, gdy panował w Gruzji, jego największym sukcesem było wywołanie w 2008 roku wojny z Rosją. O mało nie zdobył wtedy Kremla. W ostatniej chwili Putina uratował prezydent Francji Sarkozy, który doprowadził do zawieszenia broni.

Czwartek

W europejskim rankingu najbardziej zakorkowanych miast Europy opracowanym przez Onet pierwsze miejsce (!) przypadło Łodzi. W stolicy naszego województwa stopień „zakorkowania” wynosi 51 procent. Kolejne miejsca w czołowej trójce przypadły Bukaresztowi i Moskwie. W dwudziestce znalazły jeszcze trzy polskie miasta: Lublin, Kraków i Warszawa.

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka
Krzysztof Szymczak
Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.