Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Przekaż 1% na fundację

Czytaj dalej

Przekaż 1% na fundację

Rewolucja w podatkach: Urząd Skarbowy rozliczy zeznania PIT. Zobacz co się zmieniło

28 sierpnia 2018 roku rząd przyjął projekty zmiany ustaw, które sprawią, że składnie rocznego zeznania podatkowego będzie o wiele prostsze. Zeznanie podatkowe za 2018 rok przygotuje za podatników skarbówka bez potrzeby składania jakiegokolwiek wniosku. Między 15 lutego a 30 kwietnia każda osoba będzie mogła zapoznać się ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym (www.podatki.gov.pl), zaktualizować swój numer rachunku osobistego i złożyć zeznanie przez Internet. Jeśli podatnik zdecyduje się na elektroniczną formę złożenia PIT-u, to zwrot pieniędzy otrzyma do 45 dni.

- Wprowadzenie nowego rozwiązania oznacza, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć PIT za rok ubiegły. Kolejne 25 proc. podatników (osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i nie korzystające z żadnych ulg i odliczeń) będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Krajowa Administracja Skarbowa wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS i innych rejestrach skarbowych np. ZUS, czy PESEL.

Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego - zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE - uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia.

PIT jaki przygotuje dla nas Urząd Skarbowy będzie można zweryfikować i zaakceptować, zmodyfikować deklarację (np. zmienić dane o kosztach czy ulgach, do których skarbówka nie miała dostępu, albo wskazując inną organizację pożytku publicznego, która ma otrzymać nasz 1 procent podatku), czy odrzucić rozliczenie i rozliczyć się samodzielnie. Jeśli do 30 kwietnia nic nie zrobimy ze swoją deklaracją, skarbówka uzna rozliczenie przygotowane przez system za złożone. Dzięki zmianom w ustawie o PIT podatnikom nie grożą już żadne kary z powodu niezłożenia rocznego rozliczenia PIT.

W 2020 roku z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28. A to wszystko bezpłatnie, bezpiecznie i bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów.

Autor: MJ

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.