NM

Przemoc wobec dzieci: "Wymiar sprawiedliwości nie pełni funkcji prewencji przemocy wobec najbardziej bezbronnych członków społeczeństwa"

– Przemoc osób dorosłych wobec małoletnich dzieci nadal pozostaje szarą strefą – mówi Zofia Braniecka z Fundacji Court Watch Polska. Fot. 123RF – Przemoc osób dorosłych wobec małoletnich dzieci nadal pozostaje szarą strefą – mówi Zofia Braniecka z Fundacji Court Watch Polska.
NM

Ponad 11 tys. zgłoszeń o przemocy wobec dzieci, ponad setka dzieci pobitych i kilkoro zamordowanych - takie informacje przedstawili w piątek dziennikarze „Głosu Wielkopolskiego”.

Dziennikarki Justyna Piasecka i Blanka Aleksowska przygotowały „Raport o Przemocy wobec Dzieci w Polsce w 2021”, który w piątek został opublikowany na łamach „Głosu Wielkopolskiego” i portalu gloswielkopolski.pl.

Cały raport przeczytasz tutaj: „Żałuję, że mnie urodziłaś”. Wstrząsająca skala przemocy wobec dzieci w Polsce. W pandemii przybrała na sile

Powyższe dane to tylko niektóre z tych, które zostały przedstawione w raporcie „Głosu”. Pochodzą one z policji i sądów, ale także fundacji - również tych monitorujących wymiar sprawiedliwości.

– Jedynie w 5 z 316 analizowanych przez Fundację Court Watch Polska przypadków postępowanie karne było wszczynane ze względu na podejrzenie popełnienia przestępstwa znęcania się wyłącznie wobec osób małoletnich. Podejrzanymi o znęcanie się nad dziećmi były 3 kobiety i 3 mężczyzn, a zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w 4 składały osoby obce lub instytucje, a więc to w nich należy pokładać nadzieje, gdy mowa o identyfikowaniu przemocy w rodzinie wobec dzieci

– mówi Zofia Branicka z Fundacji Court Watch Polska.

I dodaje: – Ponadto w przypadku co piątej z analizowanych przez nas spraw stwierdziliśmy, że małoletnie dzieci nie były traktowane jako osoby pokrzywdzone, choć zamieszkiwały wspólnie z oskarżonym lub osobą pokrzywdzoną przestępstwem znęcania się.

Potrzebne nowe przepisy?

Przedstawicielka Fundacji Court Watch Polska zwraca również uwagę na to, że dostępne dane nie pokazują pełnej skali aktów przemocy wobec dzieci. Jej zdaniem, wiele z nich jest nieujawnianych lub pomijanych przez organy prowadzące postępowanie karne. Jak mówi, „przemoc osób dorosłych wobec małoletnich dzieci nadal pozostaje szarą strefą, której skali nie można zmierzyć”.

– Szeroko rozumiany wymiar sprawiedliwości nie pełni więc swojej funkcji dostrzegania i rozstrzygania konfliktów oraz prewencji przemocy wobec często najbardziej bezbronnych członków społeczeństwa. Potrzebna jest nowelizacja przepisów kodeksu postępowania karnego w taki sposób, by przy dokonywaniu oceny potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem (związanych np. z udziałem w postępowaniu) brane były pod uwagę takie cechy osobowe jak m.in. wiek, problemy z komunikacją, związek ze sprawcą lub zależność od niego czy doświadczenie przestępstwa w przeszłości, co byłoby zgodne ze standardem europejskim

– podkreśla Braniecka.

– Wszystkie organy prowadzące postępowanie karne powinny w przypadku, w którym pokrzywdzonymi są dzieci stosować kwalifikację czynu z art. 207 § 1a kk (zaostrzenie karalności za znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny).

Gdzie dzieci mogą szukać pomocy?

Podstawowym numerem, które dziecko powinno znać jest numer alarmowy 112. Ponadto działa również ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002. Pod ten numer mogą dzwonić ofiary przemocy, czy świadkowie. Konsultanci udzielają również wsparcia i pomocy psychologicznej.

Kontakt możliwy jest także mailowo ([email protected]). Dodatkowo, w poniedziałki i wtorki w godz. 17-21 dyżury pełnią prawnicy (tel. 22 666 28 50).

Kolejną infolinią jest Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12, skierowany do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy. Na telefony czekają specjaliści. Kontakt możliwy jest także za pośrednictwem czatu na stronie Rzecznika Praw Dziecka (www.brpd.gov.pl).

Dzieci i młodzież, która doświadcza krzywdy, chce porozmawiać o swoim problemie i uzyskać pomoc może skorzystać z Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 lub napisać wiadomość za pośrednictwem strony www.116111.pl.

Pod numerem 800 080 222 działa całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli. Na telefony czekają pracownicy Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych: psychologowie, pedagodzy i prawnicy. Do nich mogą zgłaszać się dzieci, które czują się przygnębione, mają problemy w szkole, czy domu lub będące ofiarą przemocy. Z konsultantami można skontaktować się również przez stronę www.liniadzieciom.pl.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
NM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.