Przepiękny Pałac Ślubów w Katowicach: W 360° dookoła Śląska WIDEO 360

Czytaj dalej
Fot. Justyna Przybytek
Justyna Przybytek - Pawlik

Przepiękny Pałac Ślubów w Katowicach: W 360° dookoła Śląska WIDEO 360

Justyna Przybytek - Pawlik

Czy w Katowicach jest Pałac Ślubów? Tak! Gdy w latach 70. XIX wieku bracia Abraham i Josef Goldsteinowie wprowadzali się do swojej willi przy placu Wolności w Katowicach, przez myśl im nie przyszło, że za 150 lat będzie to jeden z najpiękniejszych pałaców ślubów na Śląsku. A jednak! W kolejnym odcinku W 360° dookoła Śląska oglądamy Pałac Ślubów w Katowicach. ZOBACZCIE WIDEO 360 POWYŻEJ

Pałac Ślubów w Katowicach znajduje się przy placu Wolności w samym centrum Katowic w dawnej wilii Goldsteinów. Jej nazwa pochodzi od nazwiska pierwszych właścicieli pałacyku – braci Goldsteinów.

Bracia byli majętnymi handlarzami drewna, ich tartaki świetnie prosperowały w całej Polsce, jeden z nich mieścił się na tyłach pałacyku. Na każdej kondygnacji willi było osiem lub dziewięć pokoi, kuchnia, spiżarnia, łazienka i dwa pomieszczenia dla służby. Wyprowadzka Goldsteinów z tego miejsca po około dziesięciu latach pozostaje zagadką. Choć prawdopodobnie powodem był pożar, który strawił tartak i skład drewna. Wyprowadzili się do Wrocławia, a willę sprzedali. W pałacu mieszkali przedsiębiorcy, swoją siedzibę miała Izba Przemysłowo-Handlowa, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, kino Przyjaźń, teatr, bank i restauracja. Przez lata zmieniali się lokatorzy, niestety willa niszczała. I tak aż do 2009 roku, gdy ruszył jej remont.

Pałac Ślubów w Katowicach od siedmiu lat znajduje się w neorenesansowej willi Goldsteinów na placu Wolności

Na odnowienie willi, w tym neorenesansowych wnętrz wydano około 17 mln zł. W 2010 roku przeprowadzili się tu urzędnicy Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach z ówczesnej siedziby przy alei Korfantego. Pierwszych ślubów w Pałacu Ślubów na placu Wolności udzielono w grudniu 2010 roku.

W 360° dookoła Śląska. Zobaczcie wszystkie odcinki!

Pałac prezentuje się znakomicie. Jest tu sala ślubów (zmieści się tu około 60 osób), sala bankietowa, aneks kuchenny, szatnie. Z kolistego holu dostaniemy się na schody na pierwsze piętro. Tu są sale konferencyjna i koncertowa - m.in. na uroczyste sesje Rady Miasta, ceremonie nadania tytułu Honorowego Obywatela Katowic, czy konferencje i ważne spotkania.

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.