Przez koronawirusa po raz pierwszy opłaci się przejść na emeryturę w czerwcu

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski /Polska Press
Ula Sobol, AZ

Przez koronawirusa po raz pierwszy opłaci się przejść na emeryturę w czerwcu

Ula Sobol, AZ

W czerwcu inspektorzy ZUS w województwie podkarpackim będą mieli więcej pracy. Po raz pierwszy bowiem mieszkańcom także naszego regionu będzie się opłacało przejść na emeryturę właśnie w tym miesiącu.

Przez wiele lat liczba wniosków emerytalnych w czerwcu była znacznie niższa w porównaniu do innych miesięcy roku. Wynikało to ze sposobu wyliczania waloryzacji emerytury.

O ile w pozostałych miesiącach pod uwagę były brane zarówno waloryzacja roczna, jak i kwartalna, to w czerwcu tylko roczna. W efekcie emeryt tracił przeciętnie 200 - 300 złotych w miesiącu, gdyż o tyle była niższa wysokość jego emerytury. Wiele osób z zakończeniem pracy czekało więc do lipca. W tym roku nie muszą tego robić, a wpływ na to ma epidemia koronawirusa.

W 2020 roku czerwiec bez strat dla emerytów

Osoby, które myślą o złożeniu wniosku o emeryturę w czerwcu bieżącego roku, nie muszą obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek mającej wpływ na wysokość świadczenia.

- Zgodnie z założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0. ZUS wyliczy emeryturę, o którą zawnioskuje się w czerwcu, w ten sam sposób jak emeryturę wnioskowaną w maju

- wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim.

W poprzednich latach osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego na emeryturę, często wstrzymywały się ze złożeniem wniosku o świadczenie do lipca z uwagi na niekorzystny sposób waloryzacji.

- Różnica w wysokości emerytury, o którą wnioskowano w lipcu w stosunku do wysokości, o którą wnioskowano w czerwcu, czasami wynosiła nawet 300 złotych - dodaje rzecznik.

Emerytura to prawo, a nie obowiązek

Moment przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego to indywidualna sprawa.

- Trzeba pamiętać o tym, że emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem. Nie jest tajemnicą fakt, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Schemat obliczania emerytury premiuje osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki, bo im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym krótszy jest współczynnik dotyczący dalszego trwania życia, który również brany jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury - tłumaczy rzecznik.

Wniosek o emeryturę nawet do 30 dni po epidemii koronawirusa

W związku z epidemią koronawirusa wniosek o emeryturę można złożyć w terminie do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

- Jeśli w oświadczeniu dołączonym do wniosku świadczeniobiorca wskaże, że chciałby, by ZUS ustalił prawo i wysokość świadczenia oraz jego wypłatę od wcześniejszego miesiąca, wskazanego w oświadczeniu, to tak się stanie, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do przyznania i wypłaty świadczenia - dodaje rzecznik.

- Przed złożeniem wniosku o emeryturę zachęcamy do skorzystania z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość emerytury. To może nam pomóc w podjęciu tak ważnej decyzji, jaką jest moment przejścia na świadczenie.

Ula Sobol, AZ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.