Przez posła Stanisława Piętę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra bez mundurów?

Czytaj dalej
Patryk Drabek

Przez posła Stanisława Piętę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra bez mundurów?

Patryk Drabek

Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby - tak napisał poseł PiS Stanisław Pięta. Wpis posła Prawa i Sprawiedliwości wywołał burzliwą dyskusję w internecie. Czy policjanci, wojskowi i strażacy nie powinni wspierać WOŚP?

„Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby” - ten wpis Stanisława Pięty z Prawa i Sprawiedliwości wywołał ogromne poruszenie na Twitterze. Poseł z Bielska-Białej odniósł się w ten sposób do kwestii udziału wojskowych, policjantów i strażaków w najbliższym finale WOŚP.

Część mundurowych wycofuje się z finału?

Wyłączenie funkcjonariuszy z udziału w WOŚP byłoby sporym problemem dla wolontariuszy. Sztaby co roku korzystają z pomocy służb mundurowych, które przygotowują m.in. pokazy sprzętu, a w naszym województwie wśród sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdziemy nie tylko przedszkola, szkoły, stowarzyszenia czy też ośrodki kultury.

Jednym z organizatorów lokalnego finału WOŚP jest na przykład Ochotnicza Straż Pożarna w Ogrodzieńcu. Działają tam nie tylko strażacy - ochotnicy, ale także zawodowcy.

- Nie ukrywam, że było to dla nas zaskoczenie i ten wpis wywołał dyskusję. Jesteśmy w kontakcie z innymi jednostkami OSP, które organizują finały w całej Polsce i nie dotarły do nas żadne informacje o wycofywaniu się z finału WOŚP. Być może jest jednak tak, że tego typu sygnały pojawią się w najbliższych dniach - mówi Marcin Stanek, szef sztabu WOŚP w Ogrodzieńcu.

Pisze Stanisław Pięta

- My w każdym razie nie spotkaliśmy się z żadnymi sygnałami ze strony Komendy Powiatowej PSP w Zawierciu i organizujemy finał w Ogrodzieńcu jako Ochotnicza Straż Pożarna. Słyszałem jednak, że w innych miastach wojsko i policja zwróciły się do organizatorów o to, by nie uwzględniać ich w programach imprez, pomimo wcześniejszych deklaracji. Wszystko to stało się w ostatnim tygodniu - dodaje Marcin Stanek.

Dodajmy, że nie wszyscy politycy PiS popierają wpis posła Pięty. Europoseł Bolesław Piecha podkreśla, że wszystkie akcje, które pomagają dzieciom, zasługują na uznanie.

- Jeśli chodzi natomiast o kontrowersje wokół fundacji, to są odpowiednie organy, które powinny tym się zająć - podkreśla Bolesław Piecha. Zapytany o wpis posła Pięty odpowiada krótko: - To nie są moje poglądy.

WOŚP: Prosimy, by nam nie przeszkadzać

Tymczasem fundacja WOŚP przygotowuje się do kolejnego finału, podczas którego odbędzie się zbiórka pieniędzy na wsparcie dla polskich oddziałów pediatrycznych i godnej opieki medycznej seniorów.

- Planujemy więc nie tylko kupować sprzęt medyczny dla ratowania zdrowia i życia dzieci, ale także w dalszym ciągu systemowo wspierać polską geriatrię - oddziały szpitalne oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze - wskazuje Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy fundacji WOŚP.

Finał to zbiórka publiczna, w którą zaangażowanych będzie około 1600 lokalnych sztabów oraz 120 tysięcy wolontariuszy. W całym kraju odbędzie się też mnóstwo imprez, koncertów i happeningów.

- Każdego, kto widzi sens i celowość grania WOŚP, dla którego ważne jest życie i zdrowie dzieci w polskich szpitalach, każdego kto docenia niepodważalny sukces jakim jest ponad 650 milionów złotych do tej pory przekazanych w formie sprzętu do szpitali - gorąco do współpracy zapraszamy. Jeśli jednak ktoś nie ma ochoty z nami grać i nie widzi w tym wartości ani sensu - ma do tego prawo, nic na siłę - podkreśla Krzysztof Dobies. - Prosimy tylko, by nie przeszkadzał nam w realizowaniu naszej misji, ponieważ plany i cele mamy konkretne, namacalne i bardzo jasne, działamy uczciwie i przejrzyście, każdą otrzymaną w darze złotówkę konkretnie rozliczamy, a na końcu całego pozytywnego zamieszania są najmłodsi polscy pacjenci, którym należy się tak dużo pomocy i wsparcia, jak tylko dużo jesteśmy w stanie im go dać - podsumowuje Krzysztof Dobies.

Lista funkcjonariuszy: O nich mowa

Według art. 115 § 13 polskiego Kodeksu karnego funkcjonariuszem publicznym jest:


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najlepsze życzenia SMS na święta Bożego Narodzenia
*Tani karp na święta: Gdzie i za ile kupić rybę?
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*Tragiczny wypadek w Tychach: Dzieci zginęły, chociaż przejście było dobrze oświetlone

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.