Przez rok z maluchem w domu. Coraz więcej rodziców z regionu idzie na urlop rodzicielski

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Małgorzata Stempinska

Przez rok z maluchem w domu. Coraz więcej rodziców z regionu idzie na urlop rodzicielski

Małgorzata Stempinska

Tylko przez pierwsze cztery miesiące tego roku 10,8 tys. rodziców z regionu skorzystało z rocznego płatnego urlopu. W ubiegłym roku było ich 18,5 tys.

Pani Joanna z Bydgoszczy w październiku ubiegłego roku urodziła synka. Początkowo planowała wziąć tylko 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz urlop wypoczynkowy - bieżący i zaległy.

- Jednak uznałam, że z młodym pobędę w domu przez rok. Szef nie miał nic przeciwko temu. Poza tym urlop macierzyński i rodzicielski jest płatny, więc żal byłoby mi nie skorzystać z takiej możliwości. Dodam, że koleżanki z firmy, które w ostatnich trzech latach zostały mamami, też przez rok siedziały w domu ze swoimi pociechami - opowiada nasza Czytelniczka.

Tatusiowie wolą pracować

Roczny urlop rodzicielski wprowadzono w 2013 roku. Z roku na rok jest coraz popularniejszy. W 2014 roku w całym kraju skorzystało z niego 316 tys. rodziców. W 2015 roku było ich prawie 390 tys., w 2016 roku - prawie 396 tys., a przez pierwsze cztery miesiące tego roku - 231 666 osób.

Także w naszym regionie z każdym rokiem coraz więcej rodziców idzie na urlop rodzicielski. W 2014 roku było ich 13 144, w 2015 - prawie 15 tys., w 2016 roku - 18 479. - Od stycznia do końca kwietnia tego roku w naszym regionie zasiłki macierzyńskie z tytułu urlopu rodzicielskiego pobierało już 10 814 osób - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko--pomorskiego.

Najczęściej na urlop rodzicielski idą mamy. Przez pierwsze cztery miesiące tego roku w regionie wniosek o wspomniany urlop złożyło zaledwie 79 tatusiów.

Mogą się podzielić urlopem

Obecnie rodzice mogą skorzystać z dwóch rodzajów urlopów związanych z narodzinami dziecka. Są to: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie w czterech częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić go w jego trakcie. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą. - Ojcom dzieci, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka - informują w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.