Przez zamachy biura toną w długach [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Małgorzata Stempinska

Przez zamachy biura toną w długach [infografika]

Małgorzata Stempinska

Biura podróży z naszego regionu mają niemal trzy razy większe długi niż rok temu. Rekordzista zalega wierzycielom na ponad 54 tys. zł.

Touroperatorzy nie mogą minionego roku uznać za udany. Zamachy terrorystyczne spowodowały, że bardzo wielu klientów odwróciło się od Egiptu, Turcji i Tunezji. Zainteresowanie tymi krajami spadło o ponad 70 proc. To był ogromny cios dla wielu mniejszych biur, które postawiły tylko na te kierunki.

Nie bez znaczenia były też obawy wyjeżdżających przed uchodźcami oraz strajki w Grecji. To też powody, dla których wielu touroperatorów wpadło w finansowe tarapaty.

- Od sierpnia 2015 roku znacznie wzrosła liczba zadłużonych biur podróży i agencji turystycznych, których dane zostały przekazane do Krajowego Rejestru Długów. W tym momencie jest ich 458. Oznacza to, że od ubiegłorocznych wakacji przybyło aż 99 nowych dłużników - zauważa Adam Łącki, prezes zarządu KRD.

Równie mocno zwiększyło się zadłużenie branży turystycznej notowane w KRD. O ile po ubiegłorocznych wakacjach wynosiło ono 9,6 mln złotych, o tyle w styczniu tego roku było to już ponad 12,8 mln zł. To więcej niż w 2012 roku, gdy branża przeżywała największe problemy.

Więcej długów mają też biura podróży z naszego regionu. Choć w ciągu roku dopisano tylko jednego touroperatora (obecnie jest ich 8), to dług zwiększył się trzykrotnie. Na koniec lutego 2015 roku wynosił on 35,9 tys. zł, a na koniec stycznia 2016 roku - 107,3 tys. zł. Lepiej było tylko w Lubuskiem. Tutejsi touroperatorzy mają zaledwie 3,7 tys. zł długu.

Dla porównania - najgorzej sytuacja wygląda na Mazowszu. Tamtejsze biura podróży są zadłużone w KRD na prawie 4 mln zł. Kolejne miejsca zajmują: Śląskie - 1,6 mln zł długu, Małopolskie i Zachodniopomorskie - 1,4 mln zł długu oraz Dolnośląskie - 933 tys. zł długu.


Zadłużenie biur podróży
Create bar charts

Jak pokazują dane Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, tylko w pierwszym tygodniu 2016 roku liczba klientów biur podróży była aż o 27 proc. niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

- Wpływ na tę sytuację może mieć osłabienie złotówki, co spowodowało wzrost kosztów wyjazdu. Zwłaszcza że zmieniły się też kierunki wybierane przez polskich turystów. W tym momencie chętniej jeździmy do Hiszpanii i Portugalii - komentuje Maciej Ameljan, wiceprezes Rzetelnej Firmy.

Przed zakupem wycieczki warto bardzo dokładnie prześwietlić biuro, z oferty którego chcemy skorzystać. Zajrzyjmy też do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystyki - www.turystyka.gov.pl W rejestrze znajdziemy nie tylko dane przedsiębiorcy i jego kierownictwa, lecz także np. informacje o tym, że ma on ubezpieczenie lub gwarancję bankową (wraz z ich wysokością i datą ważności).

Bardzo przydatne okaże się sprawdzenie, czy touroperator posiada też Certyfikat Rzetelnej Firmy Turystycznej, wydawany wspólnie przez Rzetelną Firmę oraz Izbę Turystyki RP. Poczytajmy też na forach opinie innych klientów biura.

Czy w związku z coraz trudniejszą sytuacją biur podróży częściej organizujemy wakacje na własną rękę? - Od kilku lat obserwujemy, że jest większe zainteresowanie takimi wyjazdami. Gdy podsumowaliśmy we wrześniu sezon 2015, to okazało się, że wyjazdów samodzielnych było 5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Jednak nie możemy w styczniu podać żadnych prognoz na ten rok - mówi Magdalena Fijołek z serwisu eSKY.pl.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.