Bogumił Storch

Przez zwykłą biurokrację została zablokowana praca elektrowni, która teraz straciła gwarancję

Elektrownia już od roku mogłaby produkować prąd, który w zupełności wystarczyłby dla Wadowic i okolicznych wsi Fot. Bogumił Storch Elektrownia już od roku mogłaby produkować prąd, który w zupełności wystarczyłby dla Wadowic i okolicznych wsi
Bogumił Storch

Elektrownia wodna na zaporze w Świnnej Porębie miała zapewnić tyle prądu, żeby wystarczyłoby go dla całego miasta i okolicy. Choć politycy otwierali ją już z wielką pompą, nadal nie działa i nikt nie wie kiedy ruszy. Jak ustaliliśmy, z powodu tej zwłoki urządzenia elektrowni straciły gwarancję. Ministerstwo Energii twierdzi, że zabrakło odpowiedniej ustawy, a posłowie z naszego regionu tłumaczą, że nic o tym nie wiedzieli.

Na budowę elektrowni wydano już ponad 46,3 mln złotych. Zamontowane są tutaj trzy turbiny. Dwie miały produkować prąd, a trzecia posłużyć do rozruchu tych pierwszych.

Elektrownia mogłaby wyprodukować nawet 14,8 kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie, co jest równoważne spaleniu 9430 ton węgla rocznie w konwencjonalnej elektrowni węglowej.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • jak na problemy z elektrownią reagują instytucje za nią odpowiedzialne
 • co trzeba zrobić by elektrownia działała
 • czy są szanse na szybkie uruchomienie elektrowni
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogumił Storch

Urodzony w Makowie Podhalańskim (rocznik 1978) reporter wadowickiego oddziału Gazety Krakowskiej, portalu wadowice.naszemiasto.pl i portalu gazetakrakowska.pl. Nominowany do Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Dziennikarz lokalny. Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla mediów lokalnych za najlepsze publikacje w kategorii Dziennikarstwo Śledcze.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.