Przy kapliczce będziemy prosić o pokój na świecie

Czytaj dalej
Fot. Arch. sanktuarium
Joanna [email protected]

Przy kapliczce będziemy prosić o pokój na świecie

Joanna [email protected]

Młodzi pielgrzymi z Kanady i Niemiec, którzy odwiedzili Inowrocław i Mogilno, dzisiaj po południu będą pracować przy tworzeniu w sanktuarium Ogrodu Modlitwy o Pokój.

W naszym regionie gościmy Kanadyjczyków i Niemców - w Inowrocławiu oraz mieszkańców Kazachstanu - w Mogilnie. Przyjechali oni do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Zanim wyruszą do Krakowa, kilka dni spędzają w polskich diecezjach.

Nie nudzą się.

Grupa przebywająca w Inowrocławiu zawita dziś do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach. Ich wizyta jest ściśle powiązana z realizacją najnowszego pomysłu ks. Jacka Dziela, proboszcza markowickiej parafii.

Ma powstać bowiem Ogród Modlitwy o Pokój. To lokalna odpowiedź na rosnącą na świecie falę przemocy, ataków terrorystycznych, działań wojennych różnych form agresji i prześladowania.

Tworzenie tego miejsca podzielono na kilka etapów.

Punktem wyjścia będzie przeniesienie zapomnianej kapliczki św. Józefa (na zdjęciu), stojącej w polu, która była ustawiona jako wotum wdzięczności za zakończenie I wojny światowej. Ona też będzie punktem centralnym całego projektu. Wokół kapliczki powstanie forma ekspozycji (projekt jest obecnie przygotowywany), na której znajdować się będą przedmioty pochodzące z miejsc dotkniętych działaniami wojennymi czy terrorystycznymi i symbolizujące te konflikty. Będą one podpisane wraz z kodem QR, dzięki któremu będzie można znaleźć dokładniejsze informacje o sytuacji w danym kraju.

Co więc znajdzie się w ogrodzie? Do sanktuarium przywędrował już fragment miny z Ukrainy i fragment drutu kolczastego z Korei. Do Markowic wysłano także krzyżyk wykonany z drewna pochodzącego z drzewa rosnącego w Kibeho w Rwandzie.

Kolejne eksponaty, jako „niemi świadkowie” nienawiści i przemocy, będą skrupulatnie zbierane. Ich wyeksponowanie ma zachęcić do gorliwej modlitwy o pokój.

Pierwsze działania przy tworzeniu tego obiektu - oprócz młodych Polaków - podejmie właśnie goszcząca u nas młodzież z Kanady i Niemiec. Dziś po południu wbiją oni w Markowicach przysłowiową pierwszą łopatę i przygotują teren.

- W sumie przyjedzie do nas 120 osób. Będą one podzielone na grupy. Jedna pracować będzie przy Ogrodzie Modlitwy o Pokój, druga pojedzie na cmentarz ewangelicki do Wymysłowa, gdzie prowadzić będzie prace remontowe, kolejna porządkować będzie teren przy szkole podstawowej i w parku obok ołtarza polowego - informuje Wiesława Eich.

Na koniec, jeśli ktoś z Czytelników „Pomorskiej” posiada pamiątki z miejsc związanych z przemocą, wojną, konfliktami, czy terroryzmem, może włączyć się w tworzenie tego niezwykłego miejsca, przekazując je sanktuarium.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.