Artykuł tylko dla dorosłych

Artykuł do którego zamierzasz przejść zawiera informacje, które możesz uznać za niestosowne. Mogą to być treści o tematyce erotycznej, wulgaryzmy, materiały drastyczne lub inne przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich. Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i wchodzę na tę stronę na własną odpowiedzialność!

Nie mam 18 lat Przejdź do artykułu

Katarzyna Pachelska

Przy Mikołowskiej w Katowicach powstaną dwa biurowce i osiedle

Przy Mikołowskiej w Katowicach powstaną dwa biurowce i osiedle Fot. mat.prasowe
Katarzyna Pachelska

Sławna pracownia architektoniczna JEMS Architekci z Warszawy zaprojektowała nowy biurowiec, który stanie przy ul. Mikołowskiej w centrum miasta, na działce, która od lat leży odłogiem. To już trzecia z inwestycji w trójkącie ulic Mikołowska, Raciborska, Strzelecka, której początek zapowiedziano na 2019 rok.

Olbrzymi plac między ulicami Mikołowską, Raciborską i Strzelecką w centrum Katowic od lat nie jest wykorzystany. Działał tam parking strzeżony; dziś okoliczni mieszkańcy skracają sobie drogę przez to zarośnięte krzakami, niebezpieczne nocą miejsce.

Kiedyś w tym miejscu miały powstać luksusowe Apartamenty Moderna oraz biurowce. Wtedy skończyło się na planach. Ale właściciel części działek na tym terenie, firma GTC (Globe Trade Centre), nie porzuciła zupełnie tych planów. W 2019 r. ma się w końcu rozpocząć budowa biurowca GTC (jednego, a nie dwóch, o których była mowa wcześniej).

- Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2021 roku - informuje Alicja Lewandowska-Wolińska z agencji Hill+Knowlton Strategies, obsługującej GTC w sprawach kontaktów z mediami.

Przez środek obecnie nie-zagospodarowanego placu ma biec docelowo nowa droga, równoległa do ul. Mikołowskiej, łącząca tym samym Raciborską ze Strzelecką.

Biurowiec GTC zaprojektowała znana pracownia JEMS Architekci z Warszawy, która w Katowicach odpowiadała za wielokrotnie nagradzane Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Można więc spodziewać się ciekawej architektury w tym miejscu. Dodatkowo architekci, wg planu zagospodarowania przestrzennego tego miejsca z 2017 r., muszą sprawić, by nowa zabudowa zapewniła powiązanie kompozycyjne z zabytkowym gmachem kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, który znajduje się po drugiej stronie ul. Mikołowskiej. Biurowiec ma mieć wewnętrzne patio oraz zewnętrzny dziedziniec otwarty dla mieszkańców.

Na terenie powyżej działki GTC, przy ul. Strzeleckiej, deweloper Activ Investment będzie budować osiedle mieszkaniowe Nova Mikołowska. Sprzedaż mieszkań ma się zacząć za 39 dni.

Za to trzecia inwestycja w tym rejonie już powstaje. To biurowiec katowickiej firmy Remko, plomba między kamienicami przy Mikołowskiej, naprzeciwko przystanku autobusowego przy skwerze Hlonda. Ten obiekt będzie mieć oryginalną architekturę. Elewacja będzie czarna, a na dachu futurystyczna nadbudowa.

Katarzyna Pachelska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.