Przygotowania do wizyty Franciszka na Jasnej Górze

Czytaj dalej
Fot. Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Przygotowania do wizyty Franciszka na Jasnej Górze

Janusz Strzelczyk

Na Jasnej Górze trwają prace budowlane, sprawdzono lądowisko, miasto liczy koszty zapewnienia bezpieczeństwa

Na Jasnej Górze i w mieście trwają przygotowanbia do wizyty papeiża Franciszka, 28 lipca. Przy wałach sanktuarium rozpoczęły się prace przy budowie specjalnego podium. Ojciec Świety odprawi na wałach mszę świętą dziekczynną z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski.

Ojciec Mariusz Tabulski, definitor generalny zakonu paulinów, przedstawiciel komitetu organizacyjnego pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka na Jasną Górę podkreśla, że Jasna Góra ma duże doświadczenie w przyjmowaniu tysięcy pielgrzymów. Co roku przybywa do sanktuarium, w największe święta dwieście tysięcy osób, a w 1991 roku na VI Światowe Dni Młodzieży przybyło 1,5 mln osób.

Na parkingu przed Domem Pielgrzyma lądował helikopter. To tam przyleci z Krakowa helikopterem Franciszek.

Rekonesans lotniczy służył analizie najbardziej optymalnej możliwości lądowania śmigłowca z papieżem na pokładzie. Sprawdzano możliwości maszyny w tym miejscu, warunki bezpieczeństwa.

Stanisław Słyż, maczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Ochrony Ludności i Spraw Obronnych w Częstochowie podkreśla, że trwają intensywne, wielopłaszczyznowe przygotowania, by podczas pielgrzymki Ojca Świętego w pełni zapewnić bezpieczeństwo papieżowi, wiernym zgromadzonym na uroczystości i mieszkańcom Częstochowy.

-To jest zabezpieczenie komunalne, medyczne, oczywiście przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi, którzy będą przybywali do naszego miasta - informuje płk Słyż, który uczestniczył w zabezpieczaniu wszystkich papieskich pielgrzymek od 1979 r.

Miasto wyliczyło kozty zabezpieczenia wizyty papieża na 22,5 mln zł. Potrzebne są m.in. dodatkowe karetki, nowe samochody dla częstochowskiej policji i straży pożarnej, quady z wyposażeniem medycznym, dron patrolowy, kurtyny wodne, nowoczesny system łączności. Na czas wizyty Franciszka w Częstochowie konieczne będzie również zapewnienie 100 wolnych łóżek na oddziałach szpitalnych. Miasto poniesie również wydatki związane z dodatkowymi patrolami Straży Miejskiej i obsługą monitoringu.

Wojewoda śląski i wojewoda małopolski podpisali ne porozumienie w sprawie zabezpieczenia medycznego wizyty papieża Franciszka w Częstochowie. Jest zapewnienie, że Częstochowa nie powinna się martwić o środki na zabezpieczenie medyczne i sanitarno-epidemiologiczne .

Niektóre pozostałe potrzeby organizacyjne będą mogły zostać dofinansowane maksymalnie w 80 proc. Nie będą uwzględnione koszty inwestycyjne czy koszty karetek.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.