Przykra choroba milionów kobiet

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Katarzyna Kojzar

Przykra choroba milionów kobiet

Katarzyna Kojzar

Dzisiaj w naszym słowniku litera „e” - czyli endometrioza. To kobieca dolegliwość, która może doprowadzić do niepłodności. Jej objawy bywają mylone z innymi problemami ginekologicznymi.

Endometrioza, gruczolistość macicy albo wędrująca śluzówka macicy - tak określa się problem co piątej miesiączkującej kobiety. Nawet najmniejszy sygnał, który nas zaniepokoi, powinien zmusić do pójścia do ginekologa. Nieleczona choroba może prowadzić do niepłodności.

U każdej zdrowej kobiety w cyklu miesiączkowym przez trzy tygodnie błona śluzowa, czyli endometrium, narasta w jamie macicy po to, by pod wpływem hormonów złuszczać się w czasie miesiączki. Jednak czasami zdarza się, że część komórek wraz z krwią miesiączkową trafia do jajowodów i przedostaje się nimi do jamy brzusznej. Stamtąd mogą docierać dalej - np. do jajników, jelit, otrzewnej czy ścian pęcherza.

Każdy przypadek jest inny, więc także objawy mogą się różnić. Czasami zdarza się także tak, że choroba przez lata przebiega bezobjawowo - dlatego trudno ją wykryć.

Istnieją jednak typowe objawy endometriozy, które najczęściej występują u pacjentek - czasami pojawia się tylko jeden z nich. Do najczęstszych symptomów choroby należą:

Pojawienie się takich objawów nie daje pewności, że diagnozą będzie endometrioza. Żeby to potwierdzić, lekarz musi wykonać badanie USG.

Ostateczną diagnozę można postawić na podstawie badania histopatologicznego wycinków pobranych laparoskopowo.

O endometriozie mówi się, że jest dziwną chorobą. Bywa tak, że pacjentka ma bardzo bolesne i przykre objawy, a diagnostyka dowodzi, iż zmiany są niewielkie. Zdarzają się też sytuacje odwrotne: kobieta nie ma żadnych symptomów, a endometrioza jest w bardzo zaawansowana.

Częstymi ogniskami są wymienione już jajniki czy jama brzuszna. Jednak choroba potrafi być podstępna i zaatakować także inne narządy. Są to m.in.:jajowody,pępek, jelito grube, jelito cienkie, blizny po cesarskim cięciu, wyrostek robaczkowy (ogniska endometriozy na jelitach znajdują się na otrzewnej. Rzadziej pojawia się w jamie opłucnej, wątrobie, nerkach, mięśniach pośladków.

Endometrioza może występować w różnych odmianach:

Niestety, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Lekarze od lat próbują dowiedzieć się, dlaczego endometrioza pojawia się u jednych kobiet, a u innych już nie. Istnieje na ten temat kilka teorii. Według jednej z nich krew menstruacyjna przemieszcza się przez np. jajowody do jamy otrzewnej czyli, (tzw. „wsteczne miesiączkowanie”).

Jest też teoria metaplazji, w której przypisuje się niezróżnicowanym komórkom zdolność przekształcania się w komórki endometrium.

Lekarz może zlecić zarówno leczenie farmakologiczne, jak i chirurgiczne.

Przy wyborze sposobu leczenia, ginekolog bierze pod uwagę zaawansowanie choroby, wiek pacjentki, chęć zajścia w ciążę, lokalizację ognisk oraz reakcję na wcześniejsze leczenie.

W leczeniu chirurgicznym operacja może obejmować usunięcie jedynie ognisk i/lub torbieli endometrialnych lub całego jajnika. W skrajnych przypadkach usuwa się macicę z przydatkami.

Leczenie farmakologiczne oznacza terapię hormonalną. Lekarz może podać np. dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, zawierające progesteronowe i estrogenowe składniki.

Endometrioza, jak podkreślają lekarze, jest uciążliwa - choć niegroźna dla życia. Często nawraca, a leczenie nie zawsze daje oczekiwane efekty.

W diecie warto postawić na kwasy omega-3, które znajdują się np. w orzechach włoskich, tuńczyku czy łososiu. Ale dobrze jest także sięgać po brązowy ryż, jabłka, rabarbar, sałatę, rzepę, siemię lniane, oliwę z oliwek, olej lniany, grube kasze.

Endometrioza objawia się bolesnymi miesiączkami
123RF Endometrioza objawia się bolesnymi miesiączkami

Do minimum należy ograniczyć czerwone mięso, kawę, czarną herbatę, słodzone napoje, białko zwierzęce, alkohol, biały cukier, tłuste produkty mleczne.

Warto również uzupełnić braki witaminowe. Np. witamina A ma działanie przeciwzapalne, a jednocześnie bierze udział w tworzeniu komórek rozrodczych. Z kolei witamina D reguluje układ odpornościowy.

Wykorzystane źródła w tekście: Poradnikzdrowie, abczdrowie, zdrowie.gazteta.pl

Katarzyna Kojzar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.