Przyroda Górnego Śląska na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Paweł Szałankiewicz

Przyroda Górnego Śląska na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA]

Paweł Szałankiewicz

To wystawa, która powstawała 13 lat, a to nie koniec. Muzeum Górnośląskie otworzyło trzecią część ekspozycji "Przyroda Górnego Śląska" - pola i łąki. Składa się na nią kilkadziesiąt gatunków zwierząt, roślin i owadów.

W ubiegłym tygodniu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otworzono trzecią część wystawy Przyroda Górnego Śląska zatytułowaną "Pola i łąki". Na wystawę dotychczas składały się środowiska lasów, wód i mokradeł. Trzecia, właśnie otwarta część, poświęcona jest zwierzętom i roślinom występującym na górnośląskich polach i łąkach. Wśród wielobarwnych kwiatów, drzew i krzewów można odnaleźć m.in. chomika europejskiego, sarny, czajki, wrony, zające oraz liczne owady. Z bliska można też zobaczyć dom żuka gnojowego czy krety w swojej norze!

Łącznie przygotowanie tej wystawy trwało aż 13 lat. Wynika to z tego, że poszczególną roślinność można było pozyskać tylko w odpowiednich porach roku. Najważniejszym elementem są jednak zwierzęta. Jak zapewniają muzealnicy, na potrzeby tej wystawy nie zostało zabite ani jedno zwierzę. Jak nam wyjaśniono, wszystkie "eksponaty" zostały przygotowane przez preparatora. Wykonał ogromną pracę, ponieważ wszystkie ciała zwierząt pochodziły z różnych, nieszczęśliwych wypadków (potrącenie przez samochód, zaplątanie się w linie wysokiego napięcia itp.).

Trzecia część wystawy w Muzeum Górnośląskim nie jest ostatnią. Wkrótce ruszą przygotowania czwartej, ostatniej, która będzie skupiać się tym razem na życiu zwierząt w mieście. W tym przypadku muzealnikom najwięcej czasu zajmie odtwarzanie samego miasta, w którym umieszczą poszczególne gatunki zwierząt, które żyją głównie w mieście. Wystawa ma być gotowa w czerwcu 2019 roku, czyli 15 lat po tym, jak rozpoczęto przygotowywanie całej ekspozycji Przyrody Górnego Śląska.

Paweł Szałankiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.