Przysposobienie wojskowe wróci do szkół? Chce tego szef MON

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Maciej Deja

Przysposobienie wojskowe wróci do szkół? Chce tego szef MON

Maciej Deja

Będę dążył do tego, by wychowanie obywatelskie obejmowało także przysposobienie wojskowe - mówił Antoni Macierewicz.

Podczas pokazowych ćwiczeń drużyn proobronnych w Mińsku Mazowieckim szef MON zapewniał też, że Wojska Obrony Terytorialnej, których struktury mają niebawem powstać, będą traktowane tak samo jak reszta armii polskiej. - Oddziały te będą integralną częścią armii, podlegającą tym samym zasadom, z tą samą hierarchią i systemem dowodzenia - mówił Macierewicz. Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują w wielu europejskich krajach. W Szwajcarii należy do nich co dziewiąty obywatel.

Macierewicz obserwował ćwiczenia w posługiwaniu się bronią, konwojowaniu czy patrolowaniu, zorganizowane przez Biuro do spraw Proobronnych, Żandarmerię Wojskową i Związek „Strzelec”. Zdaniem ministra takie szkolenia przygotują członków organizacji proobronnych do współdziałania z administracją lokalną w sytuacjach kryzysowych, a także doprowadzą do ujednolicenia ich sposobu działania na wzór tych stosowanych w regularnych oddziałach wojska.

Podczas wizyty w Mińsku minister zapewnił, że w przyszłym roku jednym z jego priorytetów będzie przywrócenie do szkół przysposobienia wojskowego. Według jego pomysłu wiedza z tego zakresu byłaby przekazywana uczniom szkół średnich podczas lekcji przysposobienia obywatelskiego. Zapowiedział również, że do końca przyszłego roku przeszkolonych zostanie 500 kadetów organizacji proobronnych w specjalnościach wojskowych.

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.