Przyznano dotacje na „Zielone Przestrzenie”

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Przyznano dotacje na „Zielone Przestrzenie”

Materiał informacyjny

5 maja 2023 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął pierwszą edycję konkursu „Zielona Przestrzeń” na utworzenie w przestrzeni publicznej terenów zielonych.

Celem konkursu „Zielona Przestrzeń” było dofinansowanie inwestycji, mających na celu utworzenie ogólnodostępnych i podlegających jednostkom samorządu terytorialnego terenów zielonych. Tereny te miały być dostosowane do potrzeb społecznych tak, aby każdy zainteresowany mógł z nich skorzystać, ciesząc się ich walorami przyrodniczymi. Ponadto konkurs miał na celu zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności. Wnioski dotyczące udziału w konkursie przyjmowano do 28 lutego 2023 roku.

Zwycięzcy konkursu „Zielona Przestrzeń”

W pierwszej edycji konkursu dofinansowania otrzymały pomysły, które na tle konkurencji wyróżniały się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania terenu oraz zaangażowaniem społeczności lokalnej w opracowanie projektu i w jego realizację. Uczestnicy konkursu na realizację swoich celów mogli otrzymać nie mniej niż 50 tysięcy złotych i nie więcej, niż 250 tysięcy.

Wśród 31 projektów, które wygrały w konkursie „Zielone Przestrzenie”, znajdują się m.in. stworzenie Zielonej Przestrzeni "Zielony zakątek" w Cyprzanowie w Gminie Pietrowice Wielkie, budowa zieleńca przy ul. Osiedlowej w Rudzie Śląskiej, który ma być przestrzenią do edukacji przyrodniczej społeczności lokalnej czy rekultywacja terenu po wyburzonym budynku i jego adaptacja na zieloną przestrzeń w zabrzańskiej dzielnicy Zandka.

W ramach dofinansowania w konkursie „Zielone Przestrzenie” teren rekreacyjny zostanie utworzony również w tarnogórskich Bobrownikach Śląskich. Przy ul. Bolesława Chrobrego na przestrzeni 8100 m2 powstanie: hotel dla owadów wraz z łąką kwietną, zostaną nasadzone drzewa i krzewy, a dla odwiedzających powstaną utwardzane ścieżki, ławki czy stojaki rowerowe.

Łączna wartość projektów dofinansowanych w pierwszej edycji konkursu „Zielona Przestrzeń” wyniosła ponad 6,5 miliona złotych. Dofinansowane w ramach konkursu projekty muszą zostać zrealizowane do 31 października 2024 roku.

Tu podaj tekst alternatywny
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.