Ptaki śpiewają, czyli wiosna za pasem [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Iwona Makarska

Ptaki śpiewają, czyli wiosna za pasem [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska

Choć za oknem chłodna i deszczowa pogoda jeszcze wcale nie zwiastuje nadejścia wiosny, to niektóre ptaki już ją u siebie mają, inne powoli się do niej przygotowują. I to zarówno te, które spędziły u nas zimę, jak i te powracające z zimowisk.

Do kalendarzowej wiosny pozostało kilkanaście dni, ale ptaki nie regulują w ten sposób swojego cyklu życiowego i do niektórych z nich wiosna już zawitała. Wystarczy pójść na spacer do lasu czy do parku miejskiego, by usłyszeć pierwsze śpiewy ptaków. Prym wiodą tutaj kosy, jedne z najznakomitszych śpiewaków. Puszczyki i krzyżodzioby maja już pisklęta, puchacze je wysiadują, a bieliki budują gniazda. Przy gniazdach zobaczymy bogatki, obok karmników czyże.

Wczesną wiosną przylatują do nas żurawie (na przełomie lutego i marca) oraz bociany (dd drugiej połowy marca). Większość ptaków przylatuje jednak w marcu i w kwietniu. Ptaki owadożerne, jak jaskółki będą u nas w połowie kwietnia. A to z racji tego, że owady, czyli pokarm tych ptaków, pojawią się gdy poczują ciepło. Najpóźniej, bo na przełomie kwietnia i maja, przyleci jerzyk.

Wiosną ptaki czeka sporo wyzwań. Muszą przede wszystkim znaleźć jak najlepsze miejsce na gniazdo i wychowanie piskląt, zbudować je i znaleźć partnera.

U większości ptaków to samiec zajmuje terytorium, a władzę nad nim ogłasza głośnym śpiewem. Szczególnie słychać dzięcioły - seriami szybko uderzają dziobem w pień drzew.

Jak już miejsce na gniazdo jest - czas by je zbudować. Najważniejsze, żeby zapewniało bezpieczeństwo znajdującym się w nim jajom, a później pisklętom. Z czego ptaki budują gniazdo? Wybór materiałów jest duży. Wśród nich m.in. suche trawy, gałęzie, rośliny wodne, mchy czy liście.

Sikory, sowy, dzięcioły czy szpaki zakładają swoje gniazda w dziuplach, czyli w środku drzew. Niektóre korzystają z nor w ziemi, np. kolorowy zimorodek czy jaskółka brzegówka. Są też takie, które nie dbają zbytnio o to, gdzie jaja się znajdą i składają je na ziemi, pomiędzy patykami czy trawami. Plusem takiego gniazda jest to, że „wtapia się” w otoczenie, zatem jest dobrze ukryte. Tworzą je m.in. kukułki i sieweczki. Wiele ptaków dba o bezpieczeństwo swoich gniazd. Jerzyki swoje budują w pionowych ścianach budynków, czyli w miejscach, do których trudno dotrzeć.

Część ptaków wracających z zimowiska po zajęciu swojego terytorium rozpoczyna taniec godowy. Krążą wówczas wokół siebie z rozpostartymi skrzydłami, tańczą, prężą się, wyginają. Przykładem tutaj mogą być żurawie.

Iwona Makarska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.