Ptaki śpiewają, czyli wiosna za pasem [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Iwona Makarska

Ptaki śpiewają, czyli wiosna za pasem [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska

Choć za oknem chłodna i deszczowa pogoda jeszcze wcale nie zwiastuje nadejścia wiosny, to niektóre ptaki już ją u siebie mają, inne powoli się do niej przygotowują. I to zarówno te, które spędziły u nas zimę, jak i te powracające z zimowisk.

Do kalendarzowej wiosny pozostało kilkanaście dni, ale ptaki nie regulują w ten sposób swojego cyklu życiowego i do niektórych z nich wiosna już zawitała. Wystarczy pójść na spacer do lasu czy do parku miejskiego, by usłyszeć pierwsze śpiewy ptaków. Prym wiodą tutaj kosy, jedne z najznakomitszych śpiewaków. Puszczyki i krzyżodzioby maja już pisklęta, puchacze je wysiadują, a bieliki budują gniazda. Przy gniazdach zobaczymy bogatki, obok karmników czyże.

Wczesną wiosną przylatują do nas żurawie (na przełomie lutego i marca) oraz bociany (dd drugiej połowy marca). Większość ptaków przylatuje jednak w marcu i w kwietniu. Ptaki owadożerne, jak jaskółki będą u nas w połowie kwietnia. A to z racji tego, że owady, czyli pokarm tych ptaków, pojawią się gdy poczują ciepło. Najpóźniej, bo na przełomie kwietnia i maja, przyleci jerzyk.

Wiosną ptaki czeka sporo wyzwań. Muszą przede wszystkim znaleźć jak najlepsze miejsce na gniazdo i wychowanie piskląt, zbudować je i znaleźć partnera.

U większości ptaków to samiec zajmuje terytorium, a władzę nad nim ogłasza głośnym śpiewem. Szczególnie słychać dzięcioły - seriami szybko uderzają dziobem w pień drzew.

Jak już miejsce na gniazdo jest - czas by je zbudować. Najważniejsze, żeby zapewniało bezpieczeństwo znajdującym się w nim jajom, a później pisklętom. Z czego ptaki budują gniazdo? Wybór materiałów jest duży. Wśród nich m.in. suche trawy, gałęzie, rośliny wodne, mchy czy liście.

Sikory, sowy, dzięcioły czy szpaki zakładają swoje gniazda w dziuplach, czyli w środku drzew. Niektóre korzystają z nor w ziemi, np. kolorowy zimorodek czy jaskółka brzegówka. Są też takie, które nie dbają zbytnio o to, gdzie jaja się znajdą i składają je na ziemi, pomiędzy patykami czy trawami. Plusem takiego gniazda jest to, że „wtapia się” w otoczenie, zatem jest dobrze ukryte. Tworzą je m.in. kukułki i sieweczki. Wiele ptaków dba o bezpieczeństwo swoich gniazd. Jerzyki swoje budują w pionowych ścianach budynków, czyli w miejscach, do których trudno dotrzeć.

Część ptaków wracających z zimowiska po zajęciu swojego terytorium rozpoczyna taniec godowy. Krążą wówczas wokół siebie z rozpostartymi skrzydłami, tańczą, prężą się, wyginają. Przykładem tutaj mogą być żurawie.

Iwona Makarska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.