Jolanta Zielazna

Ptasia, grzybowa, miodowa czy mydlarska. Mieszkańcy mają pomysły, jak do wsi przyciągnąć turystów

W Miodowej Wiosce  (Wielki Mędromierz) pszczelarze chętnie opowiadają o tradycji pszczelarstwa.  Można się też przekonać, jak wygląda praca pszczela Fot. Archiwum Wioski W Miodowej Wiosce (Wielki Mędromierz) pszczelarze chętnie opowiadają o tradycji pszczelarstwa. Można się też przekonać, jak wygląda praca pszczelarza.
Jolanta Zielazna

Co to znaczy wioska chlebowa, ptasia czy miodowa? To znaczy, że można tam wziąć udział w nietuzinkowej imprezie, kupić lokalne produkty, wysłuchać ciekawych historii, sprawdzić się w starym rzemiośle.

Krótko mówiąc - przekonać się, jaki pomysł mieli mieszkańcy na na ożywienie lokalnej gospodarki, jej rozwój, dodatkowy, nie z rolnictwa płynący, dochód dla mieszkańców, na wykorzystanie ciekawej historii, bogactwa przyrodniczego, kulturowego.

Wioski tematyczne znane są na świecie, w Polsce tę ideę wprowadził dr Wacław Idziak z Politechniki Koszalińskiej. Działają w myśl hasła, które stało się tytułem książki „Wymyślić wieś od nowa”.

A pomysłów nie brakuje. Mamy m.in. wioskę chlebową w Janiej Górze (gm. Świekatowo), górniczą w Pile k. Gostycyna, ptasią w Adamkowie - chyba jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą w województwie.

Wioski się przyjęły, rozwijają, ale wymagają zaangażowania. Ich mapa jest jednak ruchoma. Nie wszystkie pomysły się sprawdziły, powstają nowe, np. wioska mydlarska.

Stowarzyszenia prowadzące wioskę organizują cykliczne imprezy dla wszystkich, są też specjalne propozycje dla grup zorganizowanych. Wypad do wioski tematycznej to okazja do spróbowania lokalnych przysmaków, wzięcie udziału w zajęciach, uczcie, sprawdzenia umiejętności w rzemiośle, gra terenowa itp. Sprawdźcie to Państwo sami.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.