Małgorzata Oberlan

Pułapka na „kiboli”

Tak wyglądało zatrzymanie "kiboli" Fot. Policja Tak wyglądało zatrzymanie "kiboli"
Małgorzata Oberlan

„Erni”, „Kurczak i „Kaczor” - rzekomi liderzy kibolskiej Elany Toruń - mieli sprzedawać narkotyki, dokonywać rozbójniczych wymuszeń, czerpać korzyści z prostytucji. Po 6 latach uniewinniono ich.

Ta sprawa to całkowita porażka toruńskich śledczych. Jak podkreślił Sąd Okręgowy w Toruniu, który uniewinnił „elanowców” od wszystkich zarzutów, akt oskarżenia oparto wyłącznie na pomówieniach rzekomo pokrzywdzonego Mateusza K. Na dodatek policja mocno sugerowała świadkom treść zeznań, w ten sposób próbując zdobyć dowody. 24 października br. Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał w mocy uniewinniający wyrok toruński. Teraz „elanowcy”, którzy przesiedzieli w aresztach około 18 miesięcy, będą domagać się odszkodowań od Skarbu Państwa.

Sukces na filmie KWP Bydgoszcz

Ale wróćmy do początku tej historii. Jest 30 września 2011 roku. Do mieszkań „elanowców” wkraczają policjanci CBŚ. W kominiarkach, z długą bronią, na totalnej adrenalinie.

Zeznania świadków poddają w wątpliwość, czy protokoły sporządzane każdorazowo przez policjanta P. odzwierciedlają ich samodzielne wypowiedzi.

„Policja! Gleba!” - słychać ich krzyki na filmie, który niebawem upublicznią służby prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Zatrzymywani, jak to przy takich okazjach bywa, leżą upokorzeni na podłodze: niekompletnie ubrani, skuci. „ CBŚ rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, wywodzącą się ze środowiska pseudokibiców, tzw. elanowców”- donosi KWP. Informację tę błyskawicznie rozpowszechniają wszystkie regionalne media.

Kim są zatrzymani, później oskarżeni? To Jarosław K., pseudonim „Kurczak”, z Torunia (dziś 43-latek), Łukasz K. „Kaczor” z Torunia (33-latek), Sławomir E. „Erni” z Chełmży (41-latek), Sebastian L. z Torunia (42-latek) i Marcin K. z Chełmży (39-latek). Pierwsi trzej mężczyźni to, według policji, liderzy pseudokibiców Elany (ale, uwaga, tylko „Kaczor” się z ruchem kibiców identyfikuje). Cała piątka jednak zostaje zatrzymana, aresztowana i słyszy poważne zarzuty, powtórzone potem w akcie oskarżenia. Jakie?

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.