Pyrzowice: na lotnisku powstanie czwarty terminal. Pojawią się rękawy dla pasażerów

Czytaj dalej
Fot. Robert Jaczyński
Dorota Niećko

Pyrzowice: na lotnisku powstanie czwarty terminal. Pojawią się rękawy dla pasażerów

Dorota Niećko

To będzie największa inwestycja w historii lotniska. Nowy, czwarty już, terminal pasażerski powstanie w Pyrzowicach. I w końcu pojawią się przy nim rękawy.

Lotnisko w Pyrzowicach nie przestanie być placem budowy w najbliższych latach. Już wiadomo, że planowana tu jest budowa całkiem nowego terminala. Już czwartego. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które lotniskiem zarządza, ma taki plan, choć jeszcze nawet nie rozpoczął się remont terminalu B, czyli tego, z którego są odloty do strefy Schengen. Jego remont jest planowany na lata 2019-2020 (choć jeszcze w zeszłym roku była mowa o 2018, a projekt jest już gotowy), zaś jednocześnie będzie trwało przygotowanie terenu bod budowę kolejnego terminala - szacunkowo zajmą trzy, cztery lata. Potem zacznie si ę budowa.

- Zakładamy, że budowa potrwa w latach 2022-23 - mówi Artur Tomasik, prezes GTL.

Projektu jeszcze nie ma, więc niewiele można powiedzieć, jak nowy terminal będzie wyglądał. Wiadomo za to, że będzie miał rękawy (to zadaszone pomosty, łączące terminal ze stojącym na płycie samolotem). Nie można też jeszcze podać kosztów budowy, choć wiadomo, że będzie to największa inwestycja w historii lotniska. Dla porównania: ukończona dwa lata temu nowa droga startowa kosztowała 150 mln zł. Remont terminala B szacowany jest na nieco ponad 2 mln zł, a przebudowa terminala A w 2016 roku kosztowała 18 milionów.

Budowa nowego terminala na lotnisku Okęcie kosztowała 400 milionów, podobną kwotę trzeba było wydać kilka lat temu w Gdańsku na budowę nowego terminalu, płyty postojowej i drogi kołowania.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.