Rachunek za eksperyment medyczny. Kto i ile zapłaci królikom?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Małgorzata Oberlan

Rachunek za eksperyment medyczny. Kto i ile zapłaci królikom?

Małgorzata Oberlan

Po 5 tysięcy zł zadośćuczynienia zamierza domagać się prokuratura dla osób nieświadomie szczepionych na ptasią grypę w Grudziądzu. Płacić ma Przychodnia Kopernika, następca Dobrej Praktyki Lekarskiej. Tymczasem organizacja Public Eye żąda dla jednego z zaszczepionych polskich bezdomnych aż 92 tysięcy euro od koncernu Novartis.

Ciężarna, chorzy psychicznie, bezdomni, seniorzy (których wiek zaniżano), nastolatkowie (którym wiek zawyżano), a nawet pijani - na takiej to grupie 347 osób przychodnia Dobra Praktyka Lekarska z Grudziądza w 2007 roku wykonała eksperyment medyczny. Ludzie ci nie byli świadomi, że z ich udziałem wykonywane są testy szczepionki przeciwko odmianie wirusa ptasiej grypyFluad-H5N1 .

„Przeciw normalnej grypie”

Sprawa była głośna dekadę temu, gdy ujawniono złe praktyki Dobrej Praktyki Lekarskiej - prywatnej przychodni, prowadzonej przez małżeństwo lekarzy: Cezarego S. i Elżbietę P.-S. Placówka ta wzięła udział w programie badań klinicznych nad wspomnianą szczepionką szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Novartis. Sponsorem III fazy badania był niemiecki oddział Novartis Vaccines and Diagnostics GmbH & Co. Badanie prowadzone było w Polsce, Czechach i na Litwie, a obejmowało 4400 uczestników.

Przeprowadzeniem testów w 14 ośrodkach w Polsce zajęła się krakowska firma badawcza Monipol. Jednym z zakwalifikowanych ośrodków była właśnie grudziądzka przychodnia.

- Mówili, że to szczepionka przeciw normalnej grypie. Gdybym wiedział, że to jakieś ptasie eksperymenty, za nic by mnie tam nie zaciągnęli - mówił nam w 2007 roku Jan Frankiewicz, jeden z zaszczepionych bezdomnych.

Kolejny oszukany, Dariusz Kosiński, wspominał, że niejeden jego kompan ze schroniska dla bezdomnych im. Brata Alberta zgłaszał się do szczepienia po alkoholu: - Myślałem, że niektórych powyrzucają na zbity pysk, bo tak zionęli, ale gdzie tam - dziwił się. - Pytali tylko „Jak się pan czuje? Dobrze? To dobrze. A temperatura? 36,6? W porządku”. Nawet nie zaproponowali jej mierzenia...

Więcej na temat afery związanej z eksperymentem medycznym w Grudziądzu i możliwych odszkodowaniach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.