Racibórz: Starosta Winiarski winny, ale nie straci swojej funkcji

Czytaj dalej
Arek Biernat

Racibórz: Starosta Winiarski winny, ale nie straci swojej funkcji

Arek Biernat

Racibórz. Starosta Winiarski winny, ale nie straci swojej funkcji. Był oskarżony o podawanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Sąd uznał jego winę, ale postanowił... warunkowo umorzyć postępowanie.

Ryszard Winiarski, starosta raciborski, może odetchnąć z ulgą. Sąd postanowił o warunkowym umorzeniu postępowania w sprawie składania fałszywych zeznań w oświadczeniach majątkowych.

Wyrok zapadł w Sądzie Rejonowym w Raciborzu. Starosta Winiarski był oskarżony o składanie fałszywych zeznań w oświadczeniach majątkowych w związku z pełnieniem funkcji radnego powiatu raciborskiego oraz starosty powiatu raciborskiego. Tego typu dokumenty muszą co roku składać m.in. samorządowcy, a w nich wskazują wszystkie oszczędności, nieruchomości, dochody itp.

Racibórz: Starosta Winiarski winny, ale nie straci swojej funkcji
Arkadiusz Biernat Po ogłoszeniu wyroku starosta raciborski Ryszard Winiarski mocno odetchnął z ulgą. Nie straci pełnionej funkcji

Sprawa wyszła na jaw po kontrolach Centralnego Biura Antykorupcyjnego. CBA prześwietliło składane oświadczenia od kwietnia 2012 roku do stycznia 2015 roku. Choć były składane w terminie, to służby ujawniły nieścisłości. Okazało się, że istnieją dość spore rozbieżności między oszczędnościami wskazanymi w dokumentach, a tymi, występującymi faktycznie, co ustalono w oparciu o dokumentację przekazaną przez bank. Sięgały czasem nawet kilkuset tysięcy złotych (starosta tłumaczył się później, że w oświadczeniach nie podawał stanu posiadania na dzień 31 grudnia poprzedzającego roku, a na dzień składania dokumentów).

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arek Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.