Radlin "miasto z sercem"

Czytaj dalej

Radlin "miasto z sercem"

• lokalizacja miasta: południowa- zachodnia część województwa śląskiego („Subregion Zachodni”). Wzdłuż miasta przebiega droga krajowa 78, nieopodal miasta rozpoczyna się zjazd z autostrady A1
• liczba mieszkańców: ok. 18 tysięcy
• powierzchnia ogółem 12,53 km (1253 ha)

Radlin "miasto z sercem"

Miasto Radlin znane jest przede wszystkim przez pryzmat działalności górniczej na swoim terenie. Kopalnia Węgla Kamiennego „Marcel” to dziś jeden z najważniejszych punktów na przemysłowej mapie Górnego Śląska. Koksownia „Radlin” zaś może poszczycić się najnowocześniejszym sprzętem w Europie. Radlin z jednej strony jest symbolem historii górnictwa, zaś z drugiej – przykładem nowoczesnego miasta górniczego.

Radlin to również miasto o bogatych tradycjach olimpijskich, które sięgają początków XX wieku. To właśnie radlińscy sportowcy spowodowali, iż sport zaczął się dynamicznie rozwijać, a chętnych do jego uprawiania jest w mieście coraz więcej.

Radlin "miasto z sercem"

Radlin to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze możliwe jest uprawianie większości dyscyplin sportowych. W każdej chwili można udać się na piesze wędrówki po dzielnicach miasta, biegać po ścieżkach leśnych czy też korzystać z licznych siłowni na wolnym powietrzu.

Tężnia w Radlinie

W 2014 roku Miasto Radlin zdecydowało się na wybudowanie pierwszej tężni solankowej na przemysłowym terenie Górnego Śląska, z wykorzystaniem dostarczanej z zewnątrz solanki.
Instalacje solankowe przy Tężni uspokajają oraz są zalecane dla osób cierpiących na problemy górnych dróg oddechowych. Oprócz głównego obiektu, jakim jest sama tężnia, można w tym miejscu korzystać również z brodzików do hydroterapii metodą księdza doktora Sebastiana Kneippa. Dla tych, którzy nie są przekonani do zabiegów zimną wodą przygotowano suchą ścieżkę do masażu stóp. Spacerowanie po takim podłożu poprawia ukrwienie, działa przeciwbólowo, pobudzająco i tonizująco. Spacer warto uzupełnić o ćwiczenia na przyrządach siłowni na wolnym powietrzu, a dla najbardziej aktywnych przygotowano również małą ściankę wspinaczkową.

Radlin "miasto z sercem"

KGW w Radlinie

Koło Gospodyń Wiejskich w Radlinie w 2017 roku obchodziło jubileusz 60-lecia istnienia. Powstało 22 września 1957 roku, licząc wówczas 22 członkiń. Funkcję przewodniczących pełniły: Teresa Kozielska, Teresa Adamczyk, Róża Richter, Krystyna Dziura. Od 2007 roku przewodniczącą Koła w Radlinie jest Krystyna Barteczko. Najważniejszym zadaniem dla nowo powstałej organizacji była wówczas wzajemna pomoc w prowadzeniu gospodarstw. Organizowano kursy przygotowujące do życia w rodzinie, z zakresu gotowania i regionalnego żywienia, pogadanki z lekarzami m.in. na temat macierzyństwa i higieny osobistej. Utworzono zespół uprawy warzyw, hodowli drobiu i uprawy kwiatów. Organizowano kursy: kroju i szycia, robótek ręcznych i haftu. Systematycznie rozprowadzano kurczęta, kaczki, gęsi, indyki i brojlery. Koło Gospodyń stanowiło centrum życia towarzyskiego i kulturalnego w Radlinie.

Radlin "miasto z sercem"

W miarę upływu lat charakter działalności koła bardzo się zmienił. Koło dziś należy do jednych z największych w okolicy, gdyż w jego skład wchodzi 154 osób. Obecnie zarząd koła spotyka się 8 razy w roku, zaś z członkiniami na wydarzeniach okolicznościowych takich jak m.in.: dzień babci, dzień kobiet, dzień matki, wigilijki, oraz podczas zebrań sprawozdawczych.
Organizuje prelekcje z lekarzami, zajęcia aerobiku, wycieczki rowerowe, spotkania z ciekawymi ludźmi sztuki i kultury, a także zabawy karnawałowe, kuligi, wyjazdy do operetki, rekolekcje oraz liczne wycieczki. Członkinie koła odwiedziły m.in.: 51 sanktuariów oraz wszystkie najbardziej znane miejsca w kraju.

Radlin "miasto z sercem"

Radlińskie Koło Gospodyń angażuje się w szereg działań, współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, od lat pomaga w organizacji imprez miejskich, w tym m.in.: Biegu Ekologicznego jak i Dożynek. Radlinianki słyną z tworzenia pięknych koron żniwnych. Uczestniczy także w corocznym Festiwalu Organizacji Pozarządowych w Radlinie. Bierze udział w: wystawach kulinarnych, uroczystościach państwowych jak i kościelnych. Koło zagrało nawet w przedstawieniu wystawianym w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie.
Panie z Radlina często odwiedzają lokalne przedszkola i szkoły podstawowe. Na spotkaniach z dziećmi przekazują im ciekawostki związane z lokalnymi tradycjami. Zajęcia zawsze mają ciekawą formę.
Popularyzują regionalizm, występując w strojach regionalnych podczas ważnych imprez i wydarzeń w mieście.
Koło promuje miasto także poza jego granicami, miało okazję prezentować regionalne potrawy w czeskim mieście Mohelnice.

Radlin "miasto z sercem"

Koło Gospodyń zdobyło różne nagrody i wyróżnienia m.in. Wielkanocna Palma.
Zaś w 2014 roku Wyróżnienie Quality Burmistrza Radlina. Wyróżnienie „Quality” ustanowione zostało na wniosek Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego przez Burmistrza miasta Radlina. Podkreśla zasługi w rozwoju oraz rozsławianiu miasta. Jest wyrazem podziękowania tym, którzy w pracę i twórczość indywidualną lub instytucjonalną wkładają całą życiową pasję, umiejętności, talenty, ponadprzeciętne zaangażowanie w to wszystko co decyduje o bogactwie i warunkach życia w Radlinie oraz rozsławiają miasto poza jego granicami.

Radlin "miasto z sercem"

Koło z Radlina wygrało plebiscyt zorganizowany przez Dziennik Zachodni oraz portal wodzislwslaski.naszemiasto.pl. na Najlepsze KGW Ziemi Wodzisławskiej.
Zostało uhonorowane przez wojewodę śląskiego Zygmunta Łukaszczyka w kategorii EDUKACJA „Śląskie na 5”. Swoją działalność zaprezentowało również w Warszawie na VII Kongresie Kobiet.
W 2017 roku zostało odznaczone złotą „Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego”.

Radlin "miasto z sercem"

Szanowni czytelnicy,

W Radlinie mamy około 30 organizacji pozarządowe działające w różnych obszarach: w sferze sportu, kultury, edukacji, pomocy osobom niepełnosprawnym, hobbistyczne. Ich wspólny mianownik to to, iż wszystkie skupiają ludzi o szczególnych pasjach i wielkim sercu. Ich członkowie wiele godzin pracy wykonują w ramach wolontariatu, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Wolontariat dziś to nie tylko możliwość pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują. To również szansa na rozwój osobisty, poznanie nowych ludzi i zdobycie kompetencji potrzebnych na rynku pracy.

My w Radlinie mamy szczęście do nieprzeciętnych ludzi, pasjonatów i aktywnych działaczy. Ważnym wydarzeniem organizowanym w mieście od kilku lat jest Festiwal organizacji pozarządowych, podczas którego mogą się wszyscy razem zgromadzić na jednym placu, zapewniając jednocześnie ciekawą formę spędzenia wolnego czasu mieszkańcom. Wydarzenie to pozwala docierać do tych osób, które chciałyby robić coś więcej, a niekoniecznie wiedzą jak i gdzie.

Rola radlińskich organizacji jest nie do przecenienia, co podkreślam przy każdej sposobności. Stanowią one nasz bardzo silny i ważny filar w realizacji zadań kierowanych do naszych mieszkańców, a wiele problemów lokalnych znajduje szybkie i konkretne rozwiązanie dzięki ich działaniom.

Dziś chcielibyśmy zaprezentować Państwu na łamach tego wydawnictwa Koło Gospodyń Wiejskich z Radlina. To prężnie działająca organizacja, prowadząca szeroko zakrojoną działalność na rzecz kobiet i wszystkich mieszkańców. Zaraża działaniami innych, w tym przede wszystkim młode pokolenie. Dla wielu Radlinianek członkostwo w kole gospodyń to swoista forma spełnienia życiowych marzeń, spędzenia aktywnie wolnego czasu, oderwanie się od codziennych zmartwień, rozwój na wielu płaszczyznach oraz samorealizacja. Dodajmy, iż w wielu przypadkach działalność KGW to  nie tylko alternatywa spędzania czasu przed telewizorem, ale swoisty sposób na budowanie społeczeństwa obywatelskiego. To wizytówka Miasta Radlin.

Burmistrz Radlina Barbara Magiera

Radlin "miasto z sercem"

Życzymy smacznego!

Nudle swojski roboty (makaron)

Składniki:

5 jajek
400/500 g mąki w zależności od wielkości jajek
1 łyżeczka masła

Sposób przygotowania:

Wyrobić jajka z mąką i masłem do momentu, kiedy ciasto będzie odchodzić od ręki. Podzielić je na 5 części. Każdą z części rozwałkować bardzo cienko, wysuszyć na białym papierze, odwracając raz na jedną, raz na drugą stronę. Należy uważać, aby nie przesuszyć ciasta. Prawie suchy placek pokroić w paseczki i ułożyć jeden na drugim. Kroić na nitki ostrym nożem. Po wysuszeniu otrzymamy ok. 600 g makaronu.

Radlin "miasto z sercem"

Zupa serowa – błyskawiczna z grzankami

Składniki:

6 szklanek wywaru mięsnego
200 g startego żółtego sera
3 łyżki mleka
1 żółtko
1 ząbek czosnku
sól, pieprz, natka pietruszki
grzanki z 1 bułki

Sposób przygotowania:

Zagotować rosół. Ser wymieszać z mlekiem, zmiażdżyć czosnek i dodać do rosołu. Podgrzewać na małym ogniu ciągle mieszając do momentu, aż ser się całkowicie rozpuści. Żółtko rozmieszać z 4 łyżkami ostudzonej zupy. Następnie dodać do pozostałej części zupy i dobrze wymierzać. Dalej mieszając doprawić: solą, pieprzem oraz posypać posiekaną natką pietruszki. Podawać z grzankami.

Radlin "miasto z sercem"

Ciasto truskawkowe

Składniki oraz sposób przygotowania:

Biszkopt
5 jajek
100 g mąki
150 g cukru
odrobina proszku do pieczenia

Białka starannie oddzielamy od żółtek, a potem ubijamy na sztywną pianę. Następnie łyżka po łyżce dodajemy cukier. Miksujemy aż piana będzie naprawdę sztywna i lśniąca. Wlewamy potem po kolei żółtka, miksując po każdym ok. 30 sekund. Przesianą mąkę dodajemy partiami do masy, mieszając już delikatnie łyżką. Przelewamy masę do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy od razu do piekarnika nagrzanego wcześniej do temp. 180 stopni. Pieczemy 30 minut.

Masa truskawkowa
500 g mrożonych truskawek
6 łyżek cukru
6 łyżeczek mąki ziemniaczanej

Mrożone truskawki przez chwilę gotować na małym ogniu, dodać 6 łyżeczek cukru. Mąkę ziemniaczaną rozpuścić w niewielkiej ilości zimnej wody, rozmieszać i wlać do gotujących truskawek. Następnie ostudzić i rozmieszać z kremem.

Krem
2 kostki margaryny
200 g cukru pudru
2 jajka

Wszystkie składniki połączyć, następnie zmieszać z masą truskawkową i wylać na ciasto. Można udekorować truskawkami lub polać polewą.

Radlin "miasto z sercem"

Babka wielkanocna z adwokatem

Składniki:

5 jajek
20 dkg cukru
25 dkg mąki
1/2 szklanki oliwy
1/2 szklanki adwokatu
1 cukier waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Sposób przygotowania:

Białka starannie oddzielamy od żółtek, a potem ubijamy na sztywną pianę. Łyżka po łyżce dodajemy: cukier, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Następnie olej i adwokat. Pieczemy przez 30 minut w temperaturze 180 stopni.

Radlin "miasto z sercem"

Babka z bakaliami

Składniki:

5 jajek
1 szklanka cukru
2 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia (wymieszać z mąką)
1/2 szklanki oliwy
3/4 szklanki gazowanej oranżady
1 łyżka kakao
bakalie

Sposób przygotowania:

Białka oddzielamy od żółtek, a potem ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy cukier i żółtka. Następnie mąkę, olej, oranżadę i bakalie. Mieszamy wszystkie składniki. Następnie dzielimy masę na 2 części, do jednej dodajemy kakao. Formę smarujemy tłuszczem (np. masłem) i obsypujemy bułką tartą. Ciasto wlewamy na pierzemian – raz jasne, raz ciemne. Pieczemy przez 30 minut w temperaturze 180 stopni.

Radlin "miasto z sercem"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.