Radny PiS Marek Chojnowski: Mam dość. Polacy nigdy nie byli antysemitami!

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Mikulicz

Radny PiS Marek Chojnowski: Mam dość. Polacy nigdy nie byli antysemitami!

Tomasz Mikulicz

Marek Chojnowski z PiS chce usunąć z komiksu mord na Żydach. - Promocja to pokazywanie wyłącznie pozytywnego obrazu miasta - mówi.

- W żadnym razie! Skąd takie informacje? - to słowa wiceprezydenta Białegostoku Rafała Rudnickiego. Powiedzieliśmy mu, że Marek Chojnowski z PiS stwierdził na konferencji prasowej, że ma informacje jakoby miasto zamierzało „poprawić” komiks.

- Nie będziemy cenzurować pracy autorów publikacji. Ani ingerować w fakty historyczne - powtórzył Rudnicki to, co mówił już na naszych łamach w czwartek.

Pisaliśmy wtedy, że radnemu Chojnowskiemu nie podobają się dwie karty komiksu Daniela Baumana i Wojciecha Łowickiego „Doktor Esperanto” o życiu Ludwika Zamenhofa.

Chodzi o przypomnienie tragicznych wydarzeń z czerwca 1906 roku, kiedy w pogromie zginęło 82 Żydów. Mord inspirowany był przez władze carskie, co w komiksie zostało jasno wyjaśnione. Chojnowski uznał jednak, że promocja polega wyłącznie na pokazywaniu pozytywnego obrazu miasta.

- To tak jakby Republika Południowej Afryki chciała się promować poprzez przypomnienie apartheidu - stwierdził na konferencji.

I dodał, że ma dość ukazywania Polaków jako antysemitów. - Nigdy nie byliśmy antysemitami! Zdarzały się przypadki, ale... - nie dokończył, kiedy spytano go czy uważa śmierć 82 osób za przypadek?

Nie podpowiedział.

A co z tym, że wiceprezydent nie potwierdza jego słów o „poprawianiu” komiksu? - Ja mam takie informacje, wiceprezydent takie - powiedział tylko.

Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.