Arek Biernat

Rafako w Raciborzu zwolni 276 osób

Rafako to największy zakład pracy w Raciborzu. Obecnie zatrudnia 1776 osób. Wkrótce 15 proc. załogi pożegna się z pracą Fot. arc Rafako to największy zakład pracy w Raciborzu. Obecnie zatrudnia 1776 osób. Wkrótce 15 proc. załogi pożegna się z pracą
Arek Biernat

Na pracowników Rafako, największego zakładu pracy w Raciborzu, padł blady strach. Firma zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe do końca lipca 2018 roku.

Z pracą może się pożegnać nawet 276 osób. To 15 proc. całej załogi. Obecnie Rafako zatrudnia 1776 osób. To największy europejski producent kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawca kompletnych bloków energetycznych.

- Celem projektu reorganizacji jest optymalizacja procesów biznesowych (...), obejmującym szereg jednostek organizacyjnych. Na decyzję o głębokiej restrukturyzacji miało wpływ szereg czynników i jednoznacznie negatywnych trendów. Na przestrzeni ostatnich czterech lat obrotowych (2012 - 2016) odnotowaliśmy znaczny, bo aż 31 procentowy, wzrost kosztów pośrednich. Większość tych kosztów alokowana była w obszarze nadmiernie rozbudowanego wsparcia organizacyjnego. W tym samym okresie nasze wyniki sprzedaży spadły o 31,6 procent - wyjaśnia Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako S.A.

Zwolnienia pracowników przewidziane są w tzw. grupach: wsparcia, pośrednio produkcyjnych, pracowników bezpośrednio produkcyjnych oraz pozostałych zatrudnionych w zakładach.

W dalszej części:

 • Jakie kryteria brano pod uwagę przy przygotoywaniu listy osób do zwolnienia
 • Ilu pracowników zdecydowało się odejść dobrowolnie
 • Jakie oszczędności dla firmy wynikną z tego posunięcia
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Arek Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.