Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Rafał Blechacz: W Poznaniu dobrze się czuję [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Marco Borggreve
Marek Zaradniakz

Rafał Blechacz: W Poznaniu dobrze się czuję [ROZMOWA]

Marek Zaradniakz

Z Rafałem Blechaczem, światowej sławy polskim pianistą rozmawiamy o jego karierze, płycie, Poznaniu i planach.

W sezonie 2017/2018 jest Pan artystą rezydentem Filharmonii Poznańskiej. Co to oznacza dla Pana?
Wiele. To jest w jakimś sensie także i wyróżnienie dla mnie. Oznacza to, że artysta jest bardzo mile widziany w progach Filharmonii i mile odbierany przez publiczność. Muszę powiedzieć, że ja w Poznaniu bardzo dobrze się czuję. Podczas każdego pobytu doświadczam dużo radości, uśmiechu i to zarówno ze strony muzyków jak i publiczności. Dlatego chętnie się zgodziłem na tę propozycje.

Jak postrzega Pan poznańską filharmonię na tle innych w Polsce?
10 lat temu grałem na 60-leciu też z Markiem Pijarowskim Koncert e-moll Chopina. W tym roku gram f-moll. Gdyby mi się niedobrze grało z Filharmonią Poznańską to bym po prostu nie zgodził się na rezydencję artystyczną w tym sezonie. Dlatego chcę powiedzieć, że jest to bardzo dobra orkiestra, z którą miło tworzy się muzykę. Wciąż mam w pamięci koncert Beethovena sprzed trzech lat.

W Poznaniu w tym sezonie zagra Pan trzykrotnie. Co decydowało o repertuarze?
Mój repertuar, który wybrałem na sezon 2017/2018 podałem już wcześniej do takich sal jak Amsterdam, Wiedeń czy Paryż. To zadecydowało,że te utwory również znalazły się w repertuarze Filharmonii Poznańskiej. A więc II Koncert Chopina, Koncert Mozarta KV 488 i muzyka kameralna.

No właśnie w czerwcu czeka nas koncert kameralny. Czym dla Pana jest muzyka kameralna?
Czymś wspaniałym.

Zagra Pan z laureatką ostatniego Konkursu Wieniawskiego Bonsori Kim.

Rafała Blechacza usłyszymy w  Auli UAM w piątek na koncercie z okazji 70-lecia Filharmonii Poznańskiej
Jacek Smarz Rafał Blechacz

Tak. Mam już za sobą kilka koncertów ze skrzypkami m.in. z Danielem Stabrawą, z którym kilka lat temu zagrałem w Berlińskiej Filharmonii. Kameralistykę postrzegam jako wielką przygodę tworzenia muzyki w określonym czasie i miejscu, wspólnego słuchania się; każdej frazy, każdego dźwięku i wspólnego inspirowania się. Czegoś co nie do końca można zaplanować. Są jakieś ramy interpretacyjne, w których się poruszamy, ale pewne pomysły wychodzą dopiero na koncercie i to jest takie fajne, żywe i myślę, że publiczność też to odczuwa.

Oboje z Bomsori Kim jesteście laureatami konkursów. Czym są konkursy dla młodego artysty? Czy są potrzebne? Bo jest wielu artystów, którzy znakomicie funkcjonują nie uczestnicząc w konkursach.
Jeśli trafiają na dobrych menedżerów albo dobre agencje koncertowe, które są im w stanie zapewnić koncerty w najważniejszych salach, albo też dostają się do dobrej wytwórni płytowej, która propaguje ich talent, poczynania artystyczne. A konkursy to jest chyba najstarsza i najbardziej sprawdzona droga budowania kariery. Kiedy decydujemy się na rywalizację z silną konkurencja czy to pianistyczną czy to skrzypcową i wiadomo, że wygranie konkursu tak prestiżowego jak Konkurs Chopinowski niesie za sobą poważne konsekwencje, jeżeli cały czas utrzymuje się ten wysoki poziom jaki zaprezentowało się na konkursie, to jest naprawdę bardzo duża szansa, aby istnieć w najważniejszych salach koncertowych i podpisywać dobre kontrakty czy to z wytwórniami płytowymi czy dobrymi agencjami koncertowymi.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Zaradniakz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.