Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ranking poprawy jakości życia polskich miast. Kraków za czołówką, Tarnów i Nowy Sącz daleko

Czytaj dalej
Fot. Fot. materiały prasowe
Piotr Ogórek

Ranking poprawy jakości życia polskich miast. Kraków za czołówką, Tarnów i Nowy Sącz daleko

Piotr Ogórek

Kraków 12, Tarnów 28, a Nowy Sącz 30 na 50 pozycji. Tak wyglądają miejsca małopolskich miast w rankingu , który obejmuje trzy obszary - społeczeństwo, środowisko i gospodarkę

Ranking polskich miast zrównoważonych przygotowała firma Arcadis we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

- Zrównoważony rozwój stanowi jeden z trzech priorytetów unijnej strategii Europa 2020. W dokumencie tym państwa członkowskie UE zobowiązały się do praktycznej realizacji tej koncepcji na wszystkich poziomach zarządzania: krajowym, regionalnym i lokalnym - mówi we wstępie do rankingu prof. dr hab. Tadeusz Borys z Katedry Zarządzania Jakością i Środowiskiem UE we Wrocławiu.

Autorzy rankingu tłumaczą, że powstał on, aby rozpocząć dyskusję o równomiernym rozwoju miast, tak aby poprawić komfort życia w nich. Co kryje się za zwrotem miasto zrównoważone?

- To zachowanie równowagi między trzema obszarami rozwoju: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Rozwój miasta w danym obszarze nie może odbywać się kosztem innego. Wiele miast w Polsce skupia się na rozwoju swojej gospodarki, przeznaczając kolejne tereny pod inwestycje mieszkaniowe, biurowe, przemysłowe czy infrastrukturalne. Jednak zbyt często dzieje się to kosztem środowiska (zajęcie terenów zielonych) lub społecznym (np. brak przedszkoli czy szkół) - tłumaczy Anna Rusek, dyrektor Pionu Środowisko w Arcadis.

Czytaj więcej:

 • Jak opracowano ranking?
 • Jak oceniają go przedstawiciele małopolskich miast?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Ogórek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.