Bartosz Wojsa

Ranni górnicy z kopalni Murcki-Staszic powoli dochodzą do siebie

Michał Patalong (z lewej) i Mariusz Reguła zostali ranni we wstrząsie. Teraz są w szpitalu w Ochojcu Fot. Bartosz Wojsa Michał Patalong (z lewej) i Mariusz Reguła zostali ranni we wstrząsie. Teraz są w szpitalu w Ochojcu
Bartosz Wojsa

Po wstrząsie w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach, do którego doszło 1 lipca, ranni górnicy dochodzą do siebie. Ich stan jest stabilny. Niestety, bilans ofiar tej tragedii to trzy osoby.

Oni spojrzeli w oczy śmierci, to duże przeżycie. Ale górnicy są dzielni, podziwiam ich charakter i podejście do tego typu doświadczeń - mówił wiceminister energii Krzysztof Tchórzewski, który odwiedził wczoraj trzech z sześciu rannych górników w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.

Mężczyźni ze stłuczeniami i złamaniami trafili tam po wstrząsie, do którego doszło 1 lipca, o godz. 14.14, 720 metrów pod ziemią kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. Zginęło tam trzech górników, a sześciu zostało rannych. Trzech z nich trafiło do szpitala w Ochojcu, a reszta do szpitali w Sosnowcu, Katowicach-Bogucicach i Katowicach-Murckach.

- Stan zdrowia trzech naszych pacjentów jest obecnie stabilny. Przeszli już cały szereg różnorodnych badań, a w tej chwili przygotowujemy ich do operacji, które będą odbywały się tu, na miejscu - mówi prof. Damian Kusz, ordynator oddziału ortopedii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach. - Mimo tych bardzo dużych urazów, rokowania są dobre - dodał.

Górników leżących na oddziale odwiedził wczoraj m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski i prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Rogala, który mówił, że przyczyną mogły być zaszłości eksploatacyjne sprzed 10-15 lat. - Na pewno nie była to działalność bieżąca prowadzona w tamtym rejonie - podkreślał.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.