Rap to moja pasja, nikt mi jej nie zabierze...[POSŁUCHAJ RAPU I ZOBACZ FILMY]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Monika Krężel

Rap to moja pasja, nikt mi jej nie zabierze...[POSŁUCHAJ RAPU I ZOBACZ FILMY]

Monika Krężel

Paweł Tkocz, gimnazjalista z Chorzowa jest raperem. Gra koncerty w całej Polsce, nagrywa teledyski. Rapował też specjalnie dla Śląsk Plus. Zapamiętajcie to nazwisko, bo wkrótce będzie o nim głośno!

Paweł jest uczniem trzeciej klasy Gimnazjum nr 4 w Chorzowie. Może jeszcze dziennikarze nie dobijają się do Pawła, ale to kwestia czasu. Na razie młody raper robi swoje, a przede wszystkim codziennie ćwiczy w domu po kilka godzin. - Innej drogi nie ma, bo chcę być coraz lepszy. To jest moja pasja, a z rapem chce związać przyszłość - mówi Paweł, pseudonim Pavlo.

Rapem zainteresował się, gdy miał 12 lat, ale już dużo wcześniej poznał dobrą muzykę. Jego starsza o 10 lat siostra Patrycja słuchała rapu i hip-hopu, więc miał niezły przykład. Gdy założył swój zespół eRAPe, w którym występuje razem z Dominikiem Strzechmińskim, pseudonim artystyczny - Szczechma, już wiedział, że rap będzie sposobem na życie.

Od tego czasu dał kilkadziesiąt koncertów, nie tylko w woj. śląskim, ale i w Zielonej Górze, Oświęcimiu czy Poznaniu. Jego zespół występował jako support przed m.in. grupą Tewu, Deadly Huntą i Roverem, Zeusem, Słoniem czy Peją. - Tak zaczynała większość zespołów, tak nabywa się doświadczenia - mówi Paweł Tkocz, którego idolem jest Peja, legenda hip-hopowej sceny.
Pavlo sam pisze teksty. - W szkole na języku polskim zapisuję frazy, które mogą mi się przydać - mówi raper. - Czasami łatwiej przychodzi pisanie, czasami gorzej, zależy od dnia i humoru. Trzeba jednak czytać dużo książek, żeby dobrze pisać. Ja staram się czytać - mówi.

Od czasu do czasu bierze udział w imprezach charytatywnych, występował dla dzieci ze stowarzyszenia Chorzowska Lauba. - On kocha rap i nim żyje - mówi Agnieszka Golasińska, wychowawczyni Pawła i nauczycielka matematyki w chorzowskim Gimnazjum nr 4. - Jest bardzo skromny. Nie wiedziałam, czym się zajmuje aż pewnego razu na przystanku autobusowym zobaczyłam reklamę koncertu, na którym miał wystąpić Paweł. On nie marnuje czasu. Gdy odkrył to co lubi, to bardzo solidnie pracuje, żeby być w tym coraz lepszym. Do tego ma wsparcie w rodzinie, zwłaszcza w mamie - podkreśla.
Do tej pory Pavlo nagrał dwie płyty demo zatytułowane "Przez wiarę do marzeń", "Coraz Lepiej" oraz jeden studyjny album "Nowy Rozdział". Na swoim koncie ma też dwa teledyski. Teraz pracuje nad kolejnym studyjnym albumem.

- Będzie nazywał się "Radykalnie" i pojawi się na rynku jesienią 2015 roku - zapowiada Pavlo. - Nie jest łatwo wydać płytę własnym sumptem. Ale musi się udać. Najpierw nagramy ją w studiu, potem wydamy, a koncert premierowy chciałbym połączyć z 5-leciem założenia zespołu eRAPe, bo za rok będzie pięć lat od jego powstania. Ta płyta jest dla mnie bardzo ważna pod każdym względem - będą na niej lepsze podkłady, lepsze teksty, lepsze flow. Znajdzie się na niej wiele refleksyjnych i mocnych - osobistych numerów. Pojawi się także wielu bardzo dobrych gości, którzy mają znaczny wpływ na płytę - podkreśla Paweł Tkocz.

Filmy i zdjęcia wykonał Arkadiusz Ławrywianiec.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.