Patryk Drabek

Raport CBA: Afera łapówkarska w szpitalu w Sosnowcu to dopiero początek. W woj. śląskim korupcja to poważny problem

Raport CBA: Afera łapówkarska w szpitalu w Sosnowcu to dopiero początek. W woj. śląskim korupcja to poważny problem
Patryk Drabek

Afera łapówkarska w Sosnowcu to wierzchołek góry lodowej? Jak wynika z raportu CBA, w naszym regionie podobnych spraw jest znacznie więcej.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach poinformowała, że funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją KWP zakończyli śledztwo przeciwko lekarzom i pacjentom jednego z sosnowieckich szpitali. Z naszych ustaleń wynika, że chodzi o Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary. Śledztwo prowadzono pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ.

Łapówki dla lekarzy w szpitalu w Sosnowcu

159 zarzutów korupcyjnych w tej sprawie usłyszało trzech lekarzy i 39 pacjentów oraz członków ich rodzin. Śledczy ustalili, że lekarze przyjmowali kwoty od 50 zł do nawet 10 tysięcy złotych - przekazali policjanci.

Funkcjonariusze ustalili, że trzej lekarze sosnowieckiego szpitala od 2014 do 2016 roku mogli przyjąć od pacjentów i ich rodzin łapówki w łącznej kwocie nie mniejszej niż niemal 20 tysięcy złotych. Do przekazywania pieniędzy dochodziło podczas udzielania świadczeń medycznych z zakresu chirurgii i proktologii. Oprócz lekarzy zarzuty usłyszało także 39 osób, które wręczały im łapówki. Śledztwo trwało ponad rok.

- To postępowanie wymagało dużo pracy, zarówno jeśli chodzi o funkcjonariuszy, jak i prokuratora prowadzącego to śledztwo - podkreśla prokurator Zbigniew Pawlik, szef Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.