Łukasz Koleśnik

Ratownictwo może wrócić do miasta?

Spółka Zachodnie Centrum Medyczne powalczy o kontrakt na ratownictwo medyczne? Fot. Mariusz Kapała Spółka Zachodnie Centrum Medyczne powalczy o kontrakt na ratownictwo medyczne?
Łukasz Koleśnik

Szpital w Krośnie Odrz. powoli się rozkręca. A co z ratownictwem medycznym? Jest szansa, że nawet ten oddział może powrócić.

Od czego zaczął się upadek poprzedniego krośnieńskiego szpitala? Nikt nie ma wątpliwości, że kluczowym etapem była strata kontraktu na ratownictwo medyczne na rzecz żarskiego pogotowia. Za to przede wszystkim obwiniano poprzednią spółkę, Grupę Nowy Szpital.

Teraz jednak poprzedni właściciele krośnieńskiej lecznicy mówią, że podczas przeprowadzania konkursu na ratownictwo medyczne Narodowy Fundusz Zdrowia dopuścił się nieprawidłowości.

Po 6 latach sądowej batalii prowadzonej przez Grupę Nowy Szpital, prezes NFZ uchylił decyzję dyrektora lubuskiego oddziału wojewódzkiego NFZ z 2011 r. w sprawie konkursu na obsługę ratownictwa medycznego w rejonie Krosna Odrzańskiego - mówi rzecznik, GNS, Marta Pióro. - W wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego wówczas postępowania konkursowego, Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego został pozbawiony kontraktu na ratownictwo medyczne. Decyzja prezesa NFZ otwiera drogę do ubiegania się o rekompensatę za straty poniesione z powodu braku kontraktu.

Sprawa sięga 2011 roku. Wtedy właśnie przeprowadzany był konkurs.
- Wykazaliśmy, że przy ocenie oferty nieprawidłowo obliczono punkty za poszczególne kryteria postawione w konkursie, co spowodowało, że szpital w Krośnie Odrzańskim otrzymał mniej punktów niż firma konkurencyjna. Mimo złożonego odwołania, ówczesne kierownictwo lubu¬skiego NFZ nie uwzględniło naszej argumentacji - opowiada M. Pióro. - Gdyby liczba punktów została wyliczona prawidłowo, oferta Nowego Szpitala uzyskałaby wyższą liczbę punktów niż konkurencyjnego pogotowia. Oznacza to, że to Nowy Szpital powinien być wskazany jako podmiot, którego oferta została wybrana w konkursie na ratownictwo medyczne w rejonie krośnieńskim.

Rzeczniczka dodaje, że od początku Grupa Nowy Szpital stała na stanowisku, że konkurs z 2011 r. został przeprowadzony nieprawidłowo, a szpital w Krośnie Odrzańskim był dobrze przygotowany do realizowania zadań z zakresu ratownictwa medycznego.

Zapytaliśmy przedstawicieli Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Zielonej Górze o zaistniałą sytuację.

- Wypowiedzieliśmy umowę o udzielanie świadczeń z rodzaju opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne z Pogotowiem Żarskim - informuje Joanna Branicka. - Przeprowadzone zostanie postępowanie w sprawie o zawarcie umowy na realizację świadczeń tego rodzaju w rejonie krośnieńskim. Zaproszone zostaną wszystkie podmioty medyczne uczestniczące w konkursie.
Czy jest szansa, że ratownictwo medyczne powróci do Krosna, tym razem pod banerem Zachodnie Centrum Medyczne?

- Nie wykluczamy takiego rozwiązania, jednak w tej chwili skupiamy się na uruchomieniu pozostałych oddziałów w szpitalach w Krośnie Odrz. i w Gubinie - mówi wicestarosta krośnieński Tomasz Kaczmarek.
W czwartek mają odbyć się kolejne rozmowy przedstawicieli starostwa powiatowego oraz NFZ w sprawie uruchomienia konkursów na oddział wewnętrzny oraz zakład opiekuńczo-leczniczy w Gubinie.

- Chcielibyśmy ruszyć z tymi oddziałami na początku czerwca - mówi T. Kaczmarek.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.