Rawa Blues Festival w Katowicach już za dwa tygodnie: najpierw dwa koncerty w sali NOSPR, a dzień później maraton w Spodku

Czytaj dalej
Fot. OSZ
Aleksandra Szatan

Rawa Blues Festival w Katowicach już za dwa tygodnie: najpierw dwa koncerty w sali NOSPR, a dzień później maraton w Spodku

Aleksandra Szatan

Rawa Blues Festival już blisko! 39. edycja najsłynniejszego w tej części Europy festiwalu bluesowego odbędzie się już za dwa tygodnie. Mieszanka rutyny z młodością – tak w skrócie można podsumować zestaw artystów tegorocznej odsłony Rawa Blues Festival. Impreza rozpocznie się w piątek, 11 października występami w sali koncertowej NOSPR zaś dzień później, 12 października fanów bluesa czeka tradycyjny maraton koncertowy w katowickim Spodku.

Do 39. edycji Rawa Blues Festival pozostały dwa tygodnie. W czwartek w katowickim hotelu Novotel (które od kilku lat gości gwiazdy imprezy i jest areną dla bluesowego jam session) odbyła sie konferencja prasowa, podczas której Irek Dudek, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu opowiadał o tegorocznej edycji festiwalu. Towarzyszyła mu w tym m.in. jego córka Agata. Nie zabrakło tej słodkiego akcentu, czyli tortu, który od kilku lat jest tradycyjnym elementem tych bluesowych spotkań.

W drugi weekend października czeka nas sporo atrakcji.
W sali koncertowej NOSPR oraz katowickim Spodku wystąpi aż sześciu artystów z Ameryki Północnej, reprezentujących różne pokolenia oraz odmiany bluesa.
Pierwszego dnia, w sali koncertowej NOSPR zagrają Irek Dudek oraz Rick Estrin & The Nightcats. Twórca i dyrektor festiwalu tym razem zaprezentuje się w kameralnym wcieleniu.
Zagram na gitarze akustycznej, harmonijce ustnej oraz skrzypcach. Repertuar będzie przekrojowy – zapowiada.

Irek Dudek w siedzibie Dziennika Zachodniego opowiadał o Rawa Blues Festival
W drugiej części piątkowego wieczoru zagra amerykański wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista i showman – Rick Estrin wraz z zespołem The Nightcats. To żywa legenda amerykańskiego bluesa, wielokrotni laureaci Blues Music Awards, dobrze znani publiczności Rawy Blues z wcześniejszych, entuzjastycznie przyjętych występów na festiwalu.

Sobota to prawdziwy maraton bluesowy w katowickim Spodku.
Pierwszy wykonawca pojawi się na Małej Scenie już o 11.00. Dziesiątka reprezentantów polskiego bluesa – wybranych przez Radę Artystyczną Festiwalu - powalczy o główną nagrodę konkursu – 5 tysięcy złotych oraz występ na Dużej Scenie.

Rodzimych wykonawców posłuchamy również od 15.00 na Dużej Scenie. Będą to: Blackberry Brothers, Blues Junkers, Christine & The Blue Drags oraz Willie Mae Unit.

Natomiast festiwalowy koncert główny rozpocznie kanadyjska perkusistka i wokalistka Lindsay Beaver – najnowsze odkrycie kultowej dla bluesa wytwórni Alligator.
Bluesową ucztę na najwyższym poziomie zapewnią także: charyzmatyczny gitarzysta Daniel Castro (którego klip „I'll Play The Blues For You” ma ponad 39 milionów wyświetleń na You Tube), nominowany do tegorocznych nagród Grammy pianista i wokalista Victor Wainwright z formacją The Train, ikona jazzu i bluesa James Blood Ulmer (któremu towarzyszyć będzie znakomity gitarzysta Vernon Reid, znany z zespołu Living Colour) oraz młoda, bardzo utalentowana artystka zza Oceanu - Hannah Wicklund z grupą The Steppin' Stones.

W tym roku na Rawę Blues dzieci i młodzież do 15 roku życia wchodzi za darmo, oczywiście pod nadzorem rodzica lub dorosłego opiekuna. Chcę w ten sposób jeszcze bardziej podkreślić rodzinny charakter imprezy – mówi Irek Dudek

Bilety na Rawę Blues dostępne są w ogólnopolskiej sieci Ticketmaster.

Aleksandra Szatan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.