Reaktywacja żużlowych duetów

Czytaj dalej
Dawid Foltyniewicz, Krzysztof Wypijewski

Reaktywacja żużlowych duetów

Dawid Foltyniewicz, Krzysztof Wypijewski

Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski złoży wniosek o reaktywację mistrzostw świata par.

Nie tak dawno prezes PZM Andrzej Witkowski wizytował stadion we Wrocławiu przed żużlowym turniejem par w ramach The World Games 2017, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich (29 lipca). Wszystko wskazuje na to, że zawody we Wrocławiu mogą wpłynąć na kształt współczesnej geografii światowego speedwaya. Szef PZM we wrześniu zamierza bowiem złożyć w Międzynarodowej Federacji Motocyklowej wniosek o przywrócenie mistrzostw świata par, które mają być rozgrywane zamiennie z Drużynowym Pucharem Świata.

- Patrząc na dzisiejszy układ sił w sporcie żużlowym, wydaje mi się, że takie rozwiązanie byłoby bardzo atrakcyjne. Powrót do mistrzostw świata par byłby ciekawym pomysłem, zważając na polską dominację w drużynówce w ostatnim okresie. W rywalizacji par o zwycięstwo walczyłoby więcej zespołów niż w drużynówce. Nie tylko Rosjanie, Australijczycy, Duńczycy czy Szwedzi, ale i Brytyjczycy, o ile ci ostatni namówią na powrót do reprezentacji Taia Woffindena - powiedział Andrzej Rusko, przewodniczący rady nadzorczej Betardu Sparty Wrocław. - Prezesowi Witkowskiemu bardzo zależy na tym, aby turniej par podczas The World Games był atrakcyjnym widowiskiem. To będzie główny argument w rozmowach z FIM, aby reaktywować mistrzostwa świata par - dodaje.

Najlepsze żużlowe duety na świecie rywalizowały ze sobą w latach 1970-1993. W 1994 roku doszło do reorganizacji międzynarodowych rozgrywek, a pary do 1998 roku walczyły o drużynowe mistrzostwo świata. Zawodów dla najlepszych duetów globu nie wznowiono do dziś.

Najwięcej medali (17) zdobyli w tym czasie Duńczycy (8 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych). Polska zajmuje w klasyfikacji medalowej dopiero szóstą pozycję z dorobkiem 6 krążków (1-2-3). Jedyny raz biało-czerwoni triumfowali w 1971 roku w Rybniku (Andrzej Wyglenda i Jerzy Szczakiel).

Ostatni raz finał MŚ par gościł w Polsce w 1991 roku. Na torze w Poznaniu wygrali Duńczycy (Hans Nielsen, Jan O. Pedersen, Tommy Knudsen) przed Szwedami (Henrik Gustafsson, Per Jonsson, Jimmy Nilsen) i Norwegami (Lars Gunnestad, Einar Kyllingstad, Tor Einar Hielm). Polacy zajęli ostatnie, siódme miejsce (Ryszard Dołomisiewicz 5 pkt, Piotr Świst 3, Wojciech Załuski 1).

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TYCH ZAWODÓW

29 lipca na Stadionie Olimpijskim w ramach The World Games zaprezentuje się siedem reprezentacji. Choć zawody będą miały formułę turnieju par, każda z drużyn składa się z trzech zawodników. We Wrocławiu pojedzie sześć najlepszych ekip ubiegłorocznego Drużynowego Pucharu Świata: Polska, Wielka Brytania, Szwecja, Australia, Dania, Rosja i Niemcy, którzy otrzymali zaproszenie. Polskę reprezentować będą: Maciej Janowski, Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik.

Na wszystkie wydarzenia The World Games sprzedano ponad 70 tys. biletów. Na żużlowy turniej par dostępnych jest ok. 1,5 tys. wejściówek. Można je kupić za pośrednictwem serwisu ebilet.pl. Najtańsze wejściówki kosztują 20 (bilet ulgowy) i 40 zł (normalny).

Dawid Foltyniewicz, Krzysztof Wypijewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.