Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Recepta na zdrowie: zdrowa dieta i ruch. Serce nam się odwdzięczy

Czytaj dalej
Marlena Polok-Kin

Recepta na zdrowie: zdrowa dieta i ruch. Serce nam się odwdzięczy

Marlena Polok-Kin

Tę dietę polubi Twoje serce - to oczywiste. Ale nie tylko: sprzyja dobremu samopoczuciu, zgrabnej sylwetce oraz długowieczności. Tak, można powiedzieć, że to dieta cud. Badania naukowe potwierdzają: dieta śródziemnomorska działa. Oczywiście, ale jak skutecznie - i na zawsze - przystosować ją do naszych przyzwyczajeń?

Lekarze nie mają wątpliwości: mamy inne przyzwyczajenia, smaki i nawyki żywieniowe niż Południowcy. Jak pogodzić je z zaleceniami tej sprawdzonej i zdrowej diety?

Najważniejsze jest odżywianie rozsądne, z wyeliminowaniem lub też drastycznym ograniczeniem smacznych, acz nie sprzyjających zdrowiu produktów. I oparcie codziennego jadłospisu o świeże warzywa, owoce i białe mięso, jeśli nabiał, to niskotłuszczowy. Oliwa z oliwek lub olej rzepakowy muszą zagościć w naszej kuchni.

Cukrowi i tłustemu, czerwonemu mięsu już dziękujemy. Eliminujemy sól, produkty gotowe i z torebki, mocno ograniczamy spożycie produktów z białej mąki. Nie objadamy się - nawet tym, co zdrowe.

I obowiązkowo ruszamy na świeże powietrze – bo ruch jest równoważny z dietą. Najnowsze badania mówią, że każdy - w trosce o serce - powinien spędzać w ruchu na świeżym powietrzu 250 minut tygodniowo. Osoby wyćwiczone - odpowiednio więcej.

Kiedy pytamy dr Grzegorza Irlika, kardiologa i internistę z Zabrza, o dietę dobrą dla serca – nasz rozmówca konstatuje: Tyle już na ten temat powiedziano, napisano. Chyba nie ma już pacjenta, który by nie wiedział, że dieta – i jaka – jest bardzo ważna.

A jednak – jak sam przyznaje - wciąż pojawiają się w jego gabinecie pacjenci, którzy na wieść, że mają podwyższony cholesterol, chcą po prostu dostać tabletkę, wzbraniając się przed dietą. Ci, którzy muszą już stosować farmakoterapię - chcą także być zwolnieni ze zdrowego odżywiania. Tymczasem zawsze zalecana przez dr Irlika zdrowa dieta to nie sposób odchudzania, ale styl życia. Dopiero wówczas zadziała.

W dalszej części:

 • Rozmowa z dr Irlikiem, kardiologiem, o diecie w profilaktyce chorób serca
 • Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe
 • Jak często sprawdzać poziom chorsterolu i jakie wyniki powinny nas niepokoić
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Polok-Kin

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.