Referendum w Zawierciu w sprawie kopalni cynku i ołowiu: Zawiercianie pójdą do urn w czerwcu

Czytaj dalej
Paulina Musialska

Referendum w Zawierciu w sprawie kopalni cynku i ołowiu: Zawiercianie pójdą do urn w czerwcu

Paulina Musialska

Referendum w Zawierciu odbędzie się w czerwcu. Nie będzie dotyczyć jednak tylko budowy kopalni rud cynku i ołowiu. Radni zdecydowali, że rozszerzą je o dwie dodatkowe kwestie.

Zawierciańscy radni miejscy podjęli decyzję o organizacji referendum w trzech kwestiach. Mieszkańcy będą mieć możliwość wyrażenia opinii w trzech tematach. Pierwsza to budowa kopalni rud cynku i ołowiu. Druga to ewentualna bezpłatna komunikacja miejska autobusowa dla dzieci i młodzieży do ukończenia 15. roku życia. Trzecią kwestią jest finansowanie z budżetu Zawiercia leczenia bezpłodności metodą in vitro. Organizacja takiego referendum ma kosztować około 130 tys. złotych. Mieszkańcy pójdą do urn w czerwcu tego roku.

- To są bardzo kontrowersyjne kwestie i radni uznali, że najlepiej, żeby mieszkańcy mogli sami o nich zadecydować. Temat referendum w sprawie kopalni został wywołany przez grupę mieszkańców. Skoro pieniądze na referendum trzeba będzie i tak wydać, to uważam, że warto zoptymalizować je i rozszerzyć o dwa dodatkowe pytania - mówi Paweł Kaziród, przewodniczący zawierciańskiej rady miejskiej.

Uchwała w sprawie przeprowadzenia referendum została podjęta na wczorajszej sesji rady miasta. „Za” głosowało 12 radnych. 6 osób było przeciwnych. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

- Zadaliśmy sobie pytanie czym różni się społeczne referendum od referendum zwołanego przez radę miejską? Społeczne referendum musi mieć zebraną określoną liczbę podpisów

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.