JAK

Referendum w Żywcu w sprawie spalarni lub ciepłowni na biomasę i odpady RDF. Referendum zapowiada burmistrz

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie spalarni/ciepłowni Fot. JAK Burmistrz Żywca Antoni Szlagor zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie spalarni/ciepłowni
JAK

Przeprowadzenie referendum wśród mieszkańców w sprawie budowy spalarni/ciepłowni na biomasę i odpady RDF zapowiedział burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Temat budowy spalarni/ciepłowni na biomasę i odpady RDF od miesięcy budzi w Żywcu ogromne emocje. Część mieszkańców wspiera inwestycję, część jest jej zdecydowanie przeciwna, niektórzy nie mają zdania. Dyskusjom na temat planowanej inwestycji nie ma jednak końca. W związku z tym, że budzi ona tak duże emocje burmistrz Żywca Antoni Szlagor zapowiedział, że jeśli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wyda pozytywne rozstrzygnięcie dla tej inwestycji, to w mieście zostanie przeprowadzone referendum wśród mieszkańców.

– Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat planowanej inwestycji – budowy w Żywcu ciepłowni na biomasę i RDF. Od początku, podkreślałem, że najważniejszym dla mnie argumentem będzie zdanie Państwa, mieszkańców naszego miasta. Nie wchodzę w tym temacie w żadne polityczne spory i przepychanki – stwierdził na swoim profilu na Facebooku burmistrz Szlagor. Podkreślił, należy szukać takich rozwiązań technologicznych, które pozwolą na to, by miasto mogło rozwiązać takie problemy jak smog, coraz droższe koszty gospodarki śmieciowej, podwyżki cen energii czy problem zagospodarowania Jeziora Żywieckiego. Póki co wszystkie te koszty, które ponosi miasto, są ostatecznie przerzucone na podatników.

Obecnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach prowadzi postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dwóch ciepłowni w żywieckich dzielnicach Kabaty i Sporysz. Decyzja o wydaniu zgody na budowę tego typu inwestycji poprzedzona jest szeregiem konsultacji społecznych, badań oraz przedstawieniem bardzo szczegółowej dokumentacji stwierdzającej to, że tego typu inwestycja jest w pełni bezpieczna dla mieszkańców i nie zagraża środowisku naturalnemu. Burmistrz Szlagor podkreślił, że gdyby decyzja RDOŚ była odmowna, automatycznie zakończony jest proces starań o budowę.

– Najważniejsze jest dla mnie zdanie mieszkańców, w związku z powyższym, w wypadku gdy RDOŚ wyda pozytywne rozstrzygnięcie, podjąłem decyzję o organizacji w naszym mieście referendum w sprawie budowy ciepłowni. Zgodę na przeprowadzenie tego rodzaju referendum – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - będzie na mój wniosek podejmować Rada Miejska w Żywcu. To mieszkańcy zdecydują, czy taka inwestycja będzie przeprowadzona - zapewnił burmistrz Żywca.

Przypomnijmy, że pod koniec roku 2018 na wniosek mieszkańców posłanka Małgorzata Pępek zbierała podpisy pod petycją w sprawie zakazu budowy instalacji.

Z kolei miasto rozpoczęło cykl konsultacji z mieszkańcami na temat planowanej inwestycji. Najbliższe, przeznaczone dla mieszkańców dzielnicy Sporysz, odbędzie się 8 marca o godz. 18.00 w Klubie Śrubka przy ul. Grunwaldzkiej 13 w Żywcu.

JAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.