Marcin Zasada

Regionalistom mało porażki w wyborach samorządowych

Ruch Autonomii Śląska wystawi swoich kandydatów do Sejmu i Senatu na listach Koalicji Obywatelskiej Fot. Arkadiusz Gola Ruch Autonomii Śląska wystawi swoich kandydatów do Sejmu i Senatu na listach Koalicji Obywatelskiej
Marcin Zasada

Jesienią obie śląskie partie zadebiutują w wyborach parlamentarnych. Nie tylko nie zamierzają ze sobą współpracować, ale i będą wzajemnie odbierać sobie głosy.

Debiut? Tak. Śląska Partia Regionalna i Ślonzoki Razem funkcjonują jako partie polityczne dopiero od kilkunastu miesięcy. Mają za sobą już spektakularną porażkę w wyborach samorządowych, ale liderzy obu ugrupowań nie wyciągnęli z niej wniosków i w październiku kandydaci ŚPR i ŚR znów będą startować z osobnych list.

Mercik do Senatu

Kandydaci Ruchu Autonomii Śląska i Śląskiej Partii Regionalnej wystartują w wyborach do Sejmu i Senatu z list Koalicji Obywatelskiej. W czwartek obie strony podpisały porozumienie w tej sprawie.

- PO pokazała, że potrafi dobrze współpracować z ugrupowaniami regionalnymi. Wspólnym mianownikiem, z którym idziemy do wyborów, jest samorządność, decentralizacja, dobre projekty samorządowe, które pokazywaliśmy, rządząc województwem - mówi Borys Budka, poseł i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Budka podkreśla, że listy KO (w jej skład wchodzą: PO, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska) są otwarte na kandydatów organizacji regionalnych. Takowych regionaliści (zjednoczeni w Śląskim Porozumieniu Wyborczym) wskażą we wszystkich 4 śląskich okręgach do Sejmu oraz jednym okręgu senackim. W okręgu nr 74 (Chorzów, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Siemia-nowice Śląskie, Świętochłowice) o mandat senatora ma walczyć Henryk Mercik, członek władz ŚPR i RAŚ, były wicemarszałek woj. śląskiego.

- Mamy plan, by połączyć siły. Po różnych dyskusjach i przeglądzie propozycji wyszło jedno: Platforma mocno zbliżyła się do tego, co od lat głosimy i co dotyczy wzmocnienia samorządności i decentralizacji kraju - wyjaśnia Mercik.

Choć on sam podkreśla, że to wciąż otwarta sprawa, według naszych informacji, jego kandydowanie z Chorzowa z listy KO jest przesądzone.

I Swaczyna też do Senatu

Kilka dni wcześniej wspólny start do parlamentu ogłosiły PSL i Ślonzoki Razem.

- Popieramy postulat partii Ślonzoki Razem dotyczący uznania śląskiego za język regionalny oraz nauki w szkołach o historii tego regionu, o kulturze, tradycji i wartościach - tak Władysław Kosiniak-Kamysz, szef ludowców, tłumaczył w Katowicach szczegóły porozumienia PSL-ŚR.

Najważniejszym elementem tego porozumienia może być wystawienie lidera Ślonzoków Razem, Leona Swaczyny, do Senatu. Okręg? 74. Ten sam, w którym KO ma reprezentować Henryk Mercik.

- To Mercik chce startować w okręgu, w którym zapowiadam swój start od dawna - argumentuje Swaczyna. Zastrzega, że nie zrezygnuje ze startu w okręgu, w którym mieszka i w którym w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył ponad 40 tys. głosów.

A może jednak jeden kandydat?

Na kolejnej odsłonie śląsko-śląskiej rywalizacji, tym razem o Senat, najpewniej skorzysta kandydat PiS, co zresztą akcentuje Mercik. Jest jeszcze jeden czynnik, który może wpłynąć na tę sytuację - PO i PSL rozmawiają o wzajemnym popieraniu swoich kandydatów do Senatu. Pytanie tylko, kto będzie wspólnym kandydatem obu partii w Chorzowie? I czy to porozumienie wymusi na Merciku lub Swaczynie wycofanie się z wyborów? Pewny swego jest lider ŚR: - Kosiniak-Kamysz to bardziej honorowy człowiek niż Schetyna - mówi Swaczyna.

ŚPR na listach Koalicji Obywatelskiej

Oprócz Henryka Mercika do Senatu, na listach KO do Sejmu mogą znaleźć się m.in. Leszek Jodliński, były dyrektor Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego (okręg Gliwice-Bytom), Dietmar Brehmer, przewodni-czący Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”, czy Ilona Kanclerz, zeszłoroczna kandydatka ŚPR na prezyden-ta Katowic (okręg katowicki). Mało prawdopodobne jednak, by kandydaci ŚPR do Sejmu wylądowali na listach KO powyżej 5. miejsca.

ŚR i Polskie stronnictwo ludowe

Kandydaci Ślonzoków Razem mają dostać dwie jedynki na listach PSL do Sejmu. W okręgu katowickim otrzyma ją Aleksandra Jelonek, a w rybnickim Artur Oleksiński. Jelonek startowała z listy Kukiz’15 w wyborach do europarlamentu. Ponadto kandydatem do Senatu w okręgu chorzowskim ma być Leon Swaczyna, lider ŚR.

Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.