Rekompensaty dla wdów i sierot górniczych. Jest projekt ustawy

Czytaj dalej
Fot. Piotr Idem
Bartosz Wojsa

Rekompensaty dla wdów i sierot górniczych. Jest projekt ustawy

Bartosz Wojsa

Jest odpowiedź na pismo w sprawie rekompensat dla wdów i sierot górniczych, które posłowie Platformy Obywatelskiej skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego. Istnieje szansa, że osoby pominięte w ustawie z 2017 roku jednak dostaną pieniądze!

- Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego - czytamy odpowiedź ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, na pismo skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o projekt rządowej ustawy, która ma zapewnić przyznanie rekompensat dla wdów i sierot po zmarłych pracownikach przedsiębiorstw górniczych, czyli osób, które zostały pominięte w ustawie z 12 października 2017 roku.

Przypomnijmy, że przyjęto wówczas ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym, która objęła emerytów i rencistów górniczych, a także wdowy i sieroty po nich. Pominięto jednak kilka tysięcy osób, w tym kobiety i dzieci pobierające renty po pracownikach, którzy zmarli jeszcze jako czynni pracownicy kopalń, oraz emerytów i rencistów, którzy utracili prawo do bezpłatnego węgla jako pracownicy bądź przeszli na emerytury i renty po 2015 roku.

- Wiceminister Grzegorz Tobiszowski obiecał nam, że dostaniemy pieniądze już na wakacje. Tymczasem mamy prawie połowę lipca, a rekompensat jak nie było, tak nie ma, ale wciąż mamy nadzieję, że rząd dotrzyma słowa - mówi Agata Kowalczyk ze Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych.

Pismo w sprawie przygotowania projektu ustawy, która obejmie pominięte wcześniej osoby, napisali posłowie Platformy Obywatelskiej - Krzysztof Gadowski oraz Paweł Bańkowski. Mają pełne wsparcie wdów i sierot, które walczą o rekompensaty w wysokości 10 tys. złotych, czyli takie, jakie przyznano pozostałym osobom, zgodnie z ustawą z 2017 roku.

- Jest jeszcze około 7 tysięcy wdów i sierot, które nie dostały pieniędzy. Do tego mamy ponad tysiąc osób, które na przykład nieprawidłowo wypełniły wnioski lub zrobiły to za późno i nie przyznano im funduszy. Liczymy na to, że wszystkie te osoby dostaną swoje pieniądze - podkreśla Agata Kowalczyk. Projekt ustawy jest obecnie na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, a możliwości jej sfinansowania dodatkowo diagnozuje resort energii.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem, nieznany jest termin ewentualnej wypłaty pieniędzy dla osób objętych nową ustawą. Ale nieoficjalnie udało nam się ustalić, że w okolicach września projekt zostanie poddany pod głosowanie. Pieniądze zaś, w najlepszych wypadku, mogłyby zostać wypłacone na przełomie września i października.

Dalej piszemy:

 • projekt jest, ale co dalej,
 • kiedy ewentualne świadczenia zostaną wypłacone,
 • czy Stowarzyszenie Wdów i Sierot Górniczych pomoże.
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.