Relikwie papieża Jana Pawła II zostały ofiarowane parafii w Zagorzycach Dolnych

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Kinga Dereniowska

Relikwie papieża Jana Pawła II zostały ofiarowane parafii w Zagorzycach Dolnych

Kinga Dereniowska

Sobota, 18 maja, była wyjątkowym dniem dla parafii. Z okazji 99. rocznicy urodzin Jana Pawła II, abp Mieczysław Mokrzycki przekazał jej relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Na domach w Zagorzycach Dolnych wywieszono po trzy flagi: biało-czerwoną, biało-niebieską i biało-żółtą (na cześć Polski, Matki Bożej - patronki parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP, flaga biało-żółta jest flagą papieską).

To ważny dzień dla mieszkańców wsi w powiecie ropczycko-sędziszowskim. - Pojawienie się tych relikwii jest bardzo wyjątkowe dla nas jako parafian - mówi pan Sebastian, mieszkaniec Zagorzyc Dolnych, który przyszedł na sobotnią mszę św. z małą córką. - Rzadko się spotyka takie rzeczy. Jest to dla nas wyróżnienie - dodaje.

Podobnego zdania jest pani Teresa. - Cieszę się, że będą u nas relikwie akurat tak wspaniałego świętego. Co prawda dla mnie najważniejsza jest Matka Boża, patronka naszej parafii, ale JP II jest na drugim miejscu - zaznacza kobieta.

Relikwiarz, w którym będą przechowywane włosy papieża Jana Pawła II, został ofiarowany przez rodziców młodzieży przystępującej w tym roku do sakramentu bierzmowania.

Jest pomnik, a teraz relikwie

Od 11 lat przed świątynią stoi pomnik polskiego papieża. Jak to się stało, że od teraz będą tu też jego relikwie? - Rok temu uczestniczyłem we wprowadzeniu relikwii do Domu Opieki Społecznej im. JP II w Rudzie - wspomina ks. Wojciech Wiśniowski, który jest proboszczem parafii w Zagorzycach Dolnych od początku jej założenia w 2006 roku. - Tam spotkałem księdza arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, porozmawiałem z nim, zgodził się i ustalił termin. My go zaaprobowaliśmy i tak zaczęło się przygotowanie do przyjęcia relikwii - opowiada.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Przekazał je w sobotę abp Mieczysław Mokrzycki, który przez ponad 10 lat pracował u boku Karola Wojtyły w Watykanie, jako jego osobisty sekretarz. Podczas homilii w kościele w Zagorzycach Dolnych podzielił się wspomnieniami o świętym."

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kinga Dereniowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.