Arkadiusz Biernat

Remont DW 933. Ta droga łączy Wodzisław i Jastrzębie z autostradą A1. Jest szansa na pieniądze

Mieszkańcy Mszany i Wodzisławia Śl. czekają na remont DW 933 Fot. arc Mieszkańcy Mszany i Wodzisławia Śl. czekają na remont DW 933
Arkadiusz Biernat

Dziury, brak chodników, niebezpieczne skrzyżowanie. Mieszkańcy czekają na remont DW 933. Droga łączy autostradę A1 z Jastrzębiem-Zdrój i Wodzisławiem Śląskim

Kiedy kilka miesięcy temu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ogłosił przetarg na przebudowę Drogi Wojewódzkiej nr 933, w Wodzisławiu Śl. i Mszanie odetchnięto z ulgą. Dziura na dziurze, brak chodników, niebezpieczne skrzyżowanie z DW 930. To tylko część problemów związanych z trasą łączącą m.in. Wodzisław Śl. z Jastrzębiem-Zdrój i autostradą A1. Wiele wskazywało na to, że po latach apeli, walki o pieniądze, ale i o zainteresowanie decydentów, uda się kompleksowo załatwić problem.

Radość jednak nie trwała długo. Po otwarciu ofert okazało się, że nawet najtańsza z przedstawionych przekracza o ok. 26 mln zł zabezpieczone środki na nieco ponad 7 km odcinek przebiegający przez Mszanę i Wodzisław Śl. Inwestycja stanęła pod dużym znakiem zapytania. W takim wypadku możliwości były dwie. Dołożyć brakujące miliony i zrealizować remont, albo ogłosić jeszcze jeden przetarg (ZDW już w tym roku korzystał z drugiej możliwości w kontekście innej dużej inwestycji).

- W przypadku DW 933 ogłoszenie kolejnego przetargu wiązałoby się z odłożeniem w czasie inwestycji i być może utratą unijnego dofinansowania. Na to nie można pozwolić, bo praktycznie przekreśliłoby to szansę na przebudowę tej bardzo ważnej trasy dla regionu – przyznaje Mirosław Szymanek, wójt Mszany.

Aby wpłynąć na władze wojewódzkie i radnych Sejmiku, samorządowcy z powiatu wodzisławskiego wystosowali m.in. wspólny apel o podjęcie realnych działań na rzecz remontu DW 933. Kontaktowano się też z ZDW, Zarządem Województwa Śląskiego i radnymi Sejmiku Śląskiego. I co? Z Katowic napływają pozytywne informacje. Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o skierowaniu uchwały do Sejmiku w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej i przekazaniu na ten cel dodatkowych milionów złotych. Jeśli w poniedziałek radni zagłosują na „tak”, to już nie będzie przeszkód dla rozpoczęcia remontu.

- Radni głosować będą za rozwojem tego regionu, ale i bezpieczeństwem mieszkańców – podkreślają samorządowcy z powiatu wodzisławskiego.

Arkadiusz Biernat

Dziennikarz, redaktor. Na co dzień pracuję w rybnickim oddziale Dziennika Zachodniego. Zajmuję się głównie problemami (ale nie tylko) Rybnika, Wodzisławia Śl., Żor i Jastrzębia-Zdroju. Piszę teksty, robię zdjęcia, wykonuję materiały wideo. Prowadzę różnego rodzaju debaty, czasem bywam też spikerem na zawodach sportowych. Na łamach DZ z chęcią punktuję błędne lub trudno wytłumaczalne decyzje samorządowców. Denerwuje mnie, że konflikt polityczny z Warszawy przenosi się do naszych lokalnych społeczności. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Chętnie oglądam piłkę nożną i żużel. Sam jeżdżę na rowerze. Można też się ze mną zmierzyć wirtualnie w CS:GO (początkujący silver ;).

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.