Leszek Kalinowski

Remont kościoła w Sulechowie. Umowa na dotację od marszałka podpisana

Remont kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Podpisanie umowy na dotację modernizacji z urzędu marszałkowskiego Fot. Tomasz Rybarczyk urząd miasta Sulechów Remont kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Podpisanie umowy na dotację modernizacji z urzędu marszałkowskiego
Leszek Kalinowski

Trwa remont kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Prace idą pełną parą, a dzięki kolejnej dotacji - tym razem uzyskanej z urzędu marszałkowskiego - możemy się spodziewać, że roboty zakończą się zgodnie z planem.

Na plebanii parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Sulechowie została podpisana umowa na udzielenie dotacji przez Lubuski Urząd Marszałkowski.

Umowa na dotację podpisana

Jak informuje Tomasz Rybarczyk z urzędu miasta w Sulechowie - umowę na kwotę 35 000,00 zł podpisali wicemarszałek Łukasz Porycki oraz ksiądz proboszcz Andrzej Szkwarek w obecności radnego województwa lubuskiego Edwarda Fedki, zastępcy dyrektora Departamentu Infrastruktury Społecznej Tatiany Janiak, kierownika Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Gminy Sulechów Marzeny Arendt-Wilczyńskiej i pani Jolanty Grefling. Pieniądze zostaną przeznaczone na zadanie pod nazwą „Wymiana pokrycia dachowego nawy głównej kościoła”.

Wsparcie remontu kościoła w Sulechowie

Wcześniej dotacje dla parafii wpłynęły z gminy Sulechów w kwocie 200 tysięcy złotych oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 30 tys. zł jak również z cegiełek od darczyńców, parafian i mieszkańców gminy.
Prace remontowe cały czas trwają i już widać ich efekty. Z każdym dniem sulechowska fara zyskuje swój dawny blask i dostaje nowe życie.

Z kart historii kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Początki kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie sięgają XIII wieku. Do dziś murach świątyni znaleźć można fragmenty pierwszego, kamiennego kościoła. Później w latach 1488 – 1499 był on przebudowywany. A to w związku z rosnącą liczbą wiernych.
Ciekawostką jest fakt, że pod koniec prac w 1499 roku wnętrze kościoła wyposażono w słynny, gotycki, dolnośląski poliptyk (malowany na drewnie ołtarz), reprezentujący, z punktu widzenia wartości artystycznych, klasę europejską. Ołtarz ten w roku 1866 przeniesiony został do Babimostu, gdzie do dziś, w barokowym kościele parafialnym, stanowi najcenniejszy zabytek sztuki gotyckiej – czytamy na stronie parafii.

Wieża kościelna ma 58 metrów wysokości

Kościół uległ poważnemu zniszczeniu w czasie katastrofalnego pożaru miasta w 1557 roku. Runął wtedy szczyt zachodni i wieża, opadły też sklepienia. Kościół został odbudowany.
W drugiej połowie XVI wieku w widnym pokoju nowej wieży urządzono pierwszą w mieście bibliotekę. Przechowywano tam poważne rękopisy i księgi pergaminowe.
Po roku 1827 przeprowadzono w kościele znaczące prace renowacyjne. Zainstalowano wówczas skonstruowane przez specjalistę z Wrocławia organy, a w 1830 roku nadbudowano do obecnej wysokości 58 m wieżę.

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.