Remont stadionu Rakowa Częstochowa. Dokumentacja już na finiszu. Kiedy budowa?

Czytaj dalej
Fot. ART Artur Grodziński
Bartłomiej Romanek

Remont stadionu Rakowa Częstochowa. Dokumentacja już na finiszu. Kiedy budowa?

Bartłomiej Romanek

Raków Częstochowa w pierwszej kolejce Lotto Ekstraklasy podejmie Koronę Kielce. W tym przypadku słowo „podejmie” ma znaczenie umowne, bo częstochowianie pierwszy mecz rozegrają na stadionie w Sosnowcu.

Kiedy Raków Częstochowa rozegra pierwsze spotkanie w Ekstraklasie na nowym stadionie przy ulicy Li-manowskiego? To pytanie wciąż zadają sobie kibice, piłkarze, trenerzy i działacze częstochowskiego klubu.

W samym Rakowie wierzą, że inwestycję uda się rozpocząć w tym roku, dzięki czemu Ekstraklasa mogłaby wrócić do Częstochowy już podczas rundy wiosennej. To jednak bardzo optymistyczny scenariusz, bo dla tego terminu jest wiele zagrożeń. Pierwszym z nich jest montaż finansowy.

Według przygotowanej koncepcji stadion ma kosztować 37,7 miliona zł. Miasto liczy na dofinansowanie w wysokości 20 milionów zł z ministerstwa sportu. W tym celu złożyło w resorcie dwa wnioski – pierwszy, w którym stara się o całą pulę już w tym roku i drugi, który zakłada rozpisanie kwoty 20 milionów w wieloletnich planach ministerstwa sportu.

– Złożyliśmy dwa wnioski, bo liczymy na dofinansowanie na poziomie 20 milionów zł. Wciąż jednak nie mamy informacji z ministerstwa na temat wsparcia – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego Urzędu Miasta.

Ale nawet samo przyznanie dotacji nie oznacza, że nie będzie problemów z finansowaniem inwestycji. Nie wiadomo bowiem, jak zachowa się rynek i jakie oferty złożą firmy zainteresowane budową stadionu. Dotychczas przyjmowano, że obiekt będzie kosztował 37,7 milionów, ale nie wiadomo, jakie kwoty zostaną zaproponowane podczas przetargu. Wprzypadku, gdyby były one wyższe, wówczas konieczne byłoby znalezienie dodatkowych środków w budżecie miasta.

Na finiszu jest za to przygotowanie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej. 5 kwietnia miasto podpisało umowę z poznańską firmą Demiurg Project SA i Demiurg sp. z. o.o., za kwotę blisko 331 tys. zł. Dokumentacja miała powstać w ciągu dwóch miesięcy. Prawdopodobnie będzie gotowa połowie czerwca, bo podczas prac okazało się, że trzeba było doprojektować pewne elementy związane z doprowadzeniem mediów.

– Kiedy tylko będziemy mieli pełną dokumentację, wówczas niezwłocznie ogłosimy przetarg na kompleksową modernizację stadionu wraz z zapleczem treningowym. Przetarg chcielibyśmy ogłosić jeszcze w czerwcu – mówi nam Włodzimierz Tutaj.

Raków ma licencję, ale z nadzorem infrastrukturalnym
Na posiedzeniu plenarnym Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN rozpatrzyła wnioski klubów awansujących do rozgrywek Ekstraklasy w sezonie 2019/2020.
Komisja postanowiła przyznać Klubowi Raków Częstochowa oraz ŁKS Łódź licencję na rozgrywki Lotto Ekstraklasy w sezonie 2019/2020 z nadzorem infrastrukturalnym i finansowym, przy czym Klub Raków Częstochowa będzie rozgrywał mecze w roli gospodarza na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. To oznacza, że gra Rakowa w Ekstraklasie w najbliższym sezonie nie jest w żaden sposób zagrożona, ale dla klubu najlepszy byłby jak najszybszy powrót na Limanowskiego.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.